Litevští dělníci začali v pondělí ráno ve Vilniusu s demontáží posledních soch, které v hlavním městě připomínaly komunistickou minulost někdejší sovětské republiky. Ještě před úsvitem začaly z podstavců mizet sochy sovětských vojáků, dělníků a rolníků symbolizující letitou podřízenost Litvy Moskvě, která před čtvrtstoletím skončila rozpadem SSSR.

Litva se podobně jako ostatní pobaltské státy loučila s relikty socialistického realismu poměrně dlouho a vzhledem k silné ruské menšině často i obtížně. Starosta Vilniusu Remigijus Šimašius v pondělí agentuře Reuters řekl, že pro většinu Litevců jsou sochy vztyčené v sovětské éře na Zeleném mostě v centru města synonymem lži. "Sochy jsou jen karikaturou lidí, kteří museli v sovětském období žít," řekl starosta.

Po ruské anexi Krymu a separatistickém povstání na východě Ukrajiny protiruské nálady v Pobaltí zesílily a přerostly v obavu z nové ruské agrese. Pobaltské státy se snaží posilovat politické, ale hlavně vojenské kontakty se spojenci v NATO a zvýšenou pozornost věnují i zajištění vlastní bezpečnosti. 

Oficiálním důvodem likvidace sovětských soch a památníků ale politika není. "O tyto objekty se v Litvě dlouhodobě nikdo nestaral, mnohé chátrají a ohrožují okolí. Nehodlám utrácet peníze za jejich opravu," řekl v pondělí novinářům starosta Šimašius. Některé ze soch budou nicméně zachovány, o místě jejich uložení bude rozhodnuto na podzim.

Související