Při útoku na kulturní středisko u syrské hranice v jižním Turecku v pondělí zahynulo nejméně 27 lidí. Informovalo o tom turecké ministerstvo vnitra. Asi sto osob utrpělo zranění a muselo být hospitalizováno. Podle ministerstva šlo o teroristický útok, ale nikdo se k němu zatím nepřihlásil.

Incident se stal ve městě Suruç ležícím zhruba deset kilometrů od syrského pohraničního Kobani. "Byl to velmi silný výbuch. Otřáslo to s námi, právě jsme byli na schůzi," sdělil agentuře Reuters zaměstnanec radnice města Suruç.

Svědci napočítali přes 20 těl a viděli množství těl nakládaných do sanitek i soukromých vozů. Místní úřady prověřují možnost, že šlo o akci sebevražedného atentátníka. Na snímcích vysílaných tureckou redakcí stanice CNN byla vidět těla mrtvých ležící pod stromy před střediskem. 

Kobani je domovem hlavně syrských Kurdů, kteří o město bojovali s radikály z Islámského státu loni několik měsíců. Kvůli bojům odešly z Kobani do Turecka desítky tisíc lidí.

Exploze byla načasována na chvíli, kdy se v centru v Suruçu shromáždili mladí Turci a Kurdové a připravovali se na plánovaný výlet do Kobani.

Související