Spojené státy a Kuba po 54 letech znovu otevřely své zastupitelské úřady v Havaně a ve Washingtonu. Zatímco před kubánskou ambasádou v americké metropoli byla v pondělí při slavnostním ceremoniálu vztyčena kubánská vlajka, v Havaně vládla téměř karnevalová atmosféra. S vyvěšením amerického praporu se čeká až na srpnovou návštěvu amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Pondělní krok při obnovování diplomatických vztahů uvítal Bílý dům i Kerry, podle něhož ale úplná normalizace vztahů bude "zdlouhavým a složitým procesem".

To podle světových médií potvrzuje i pondělní prohlášení kubánského ministra zahraničí Bruna Rodrígueze, který vyzval k ukončení amerického embarga a k ukončení "okupace" Guantánama – základny na Kubě, kterou Američané využívají od roku 1903.

Kubánská vlajka byla v pondělí bez ceremoniálu vztyčena také před sídlem amerického ministerstva zahraničí ve Washingtonu. Připojila se tak k desítkám vlajek ostatních zemí, které se Spojenými státy udržují diplomatické styky.

Před kubánskou ambasádou v americké metropoli se v pondělí podle médií sešlo několik skupin demonstrantů, z nichž někteří volali po zrušení embarga. Jeden narušitel ceremoniálu byl podle tweetu listu USA Today zatčen.

V Havaně před americkou ambasádou vládla naopak uvolněná atmosféra. Policisté hlídkující před budovou "se usmívali a zdravili kolemjdoucí, místo aby vrhali kamenné pohledy", informovala agentura AP. Na místě se srocovali zvědaví Kubánci, zatímco američtí turisté se před ambasádou fotografovali.

Šéf kubánské diplomacie Rodríguez, který byl vztyčování vlajky před kubánskou ambasádou přítomen, vyzval při této příležitosti Spojené státy ke zrušení sankcí a k navrácení "okupovaného" Guantánama. "Historické události, jichž jsme dnes svědky, budou mít smysl jen tehdy, když budou zrušeny hospodářské, obchodní a finanční sankce, které způsobují nouzi a škodu našemu lidu," uvedl Rodríguez.

Guantánamo, kde USA zřídily věznici pro osoby podezřelé z terorismu, nazval "hanebným důsledkem" snahy USA dominovat západní polokouli. Kerry ale na společné tiskové konferenci řekl, že Washington nemá zatím v úmyslu Guantánamo Kubáncům vrátit; Američané základnu využívají na základě časově neomezené smlouvy uzavřené na počátku 20. století.

Kubánský ministr také řekl, že Havana chce dosáhnout úplné normalizace vztahů s Washingtonem, aniž by se zároveň vzdala nezávislosti a suverenity. Podle ministra Kerryho, z jehož plánovaného projevu citovala agentura Reuters, však bude dosažení standardních vztahů trvat patrně dlouho. Ministr pak v projevu vyzval mimo jiné "k podpoře cestování mezi oběma zeměmi, vzájemné výměně informací, obnovení obchodu a usnadnění rodinných návštěv".

Diplomatický zdroj citovaný agenturou AFP uvádí, že se Kerry chystá navštívit Kubu 14. srpna. Návštěva prezidenta Baracka Obamy v Havaně bude podle pondělního vyjádření Bílého domu záviset mimo jiné na stavu dodržování lidských práv na Kubě.

Kontakty diplomatů USA a Kuby po jejich přerušení v roce 1961 obstarávaly takzvané zájmové sekce na švýcarských ambasádách ve Washingtonu a Havaně. Závazek plně obnovit diplomatické styky oznámili prezidenti Barack Obama a Raúl Castro v polovině loňského prosince.