Znepřáteleným stranám ukrajinského konfliktu se v úterý v Minsku podařilo dospět k dohodě o stažení tanků a dělostřeleckých zbraní ráže menší než 100 milimetrů z frontové linie. 

Novinářům to oznámil srbský ministr zahraničí Ivica Dačić, který nyní předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Připustil současně, že se nepodařilo pokročit ohledně uspořádání místních voleb za podmínek, které by uspokojily jak Kyjev, tak separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny.

OBSE později upřesnila, že se dohodu o stažení tanků a dalších zbraní podařilo vyjednat, ještě však nebyla podepsána.

"Jsem stoupencem toho, abychom problémy vyřešili do podzimu, kdy se čeká klíčová událost - místní volby. Do jejich uspořádání by všechny otázky měly být dohodnuty," řekl Dačić a vybídl k respektování příměří a většímu pokroku při plnění minských dohod o mírovém urovnání konfliktu.

Podle listu Ukrajinska pravda to znamená, že si šéf OBSE přeje ověřitelné stažení zbraní z frontové linie do konce letošního léta.

Srbský diplomat rovněž konstatoval, že je třeba vypracovat podmínky pro uspořádání voleb, s kterými by souhlasil jak Kyjev, tak separatisté. "Podstatného pokroku jsme v této otázce bohužel nedosáhli," připustil Dačić.

Srbský ministr hodlá na Ukrajině v zájmu zastavení střelby a navázání dialogu aplikovat vlastní zkušenosti při pokusech o řešení kosovského problému. Tedy místo velkých rozhodnutí se pokoušet o úspěch s taktikou "každodenních malých kroků".

Předáci separatistů podle agentury Tass uvedli, že jsou ochotni respektovat mírové dohody i napřesrok, pokud se je Kyjevu nepodaří splnit do konce letošního roku.

Ukrajinská armáda, která situaci charakterizuje jako "stabilně neklidnou", v úterý oznámila, že během uplynulých 24 hodin v boji se separatisty padl jeden voják a další byl zraněn. V palbě separatistů bylo prý zraněno i několik civilistů.

Kancelář ukrajinského prezidenta Petra Porošenka současně odhadla, že na Ukrajině operuje asi 9000 ruských vojáků, jakkoliv Moskva jejich nasazení do bojů popírá, s výjimkou údajných ruských dobrovolníků.

Separatisté tvrdí, že v uplynulých dnech už z frontové linie stáhli více než 150 tanků a dalších bojových vozidel, avšak OBSE tato tvrzení dosud nepotvrdila. 

Konflikt na Donbasu si od loňského dubna vyžádal více než 6500 mrtvých.

Související