Pochvalu premiéra a ovace na sociálních sítích si vysloužil indický poslanec Šaši Tharúr, který ve čtvrtek v projevu na konferenci v Dillí vyzval Británii, aby Indii vyplatila reparace za dlouhá desetiletí koloniální nadvlády. "Dvě stě let svého hospodářského rozvoje zajistil Londýn drancováním Indie," konstatoval poslanec.

Spojené království podle Tharúra spravovalo Indii výhradně ku svému prospěchu a daní za jeho rozkvět byla indická zaostalost.

"Schopnost uznat, že se stalo cosi špatného, a prostě se omluvit, se možná dostaví mnohem později než nějaké to procento z hrubého domácího produktu ve formě pomoci," prohlásil poslanec podle agentury Reuters. "Je třeba přijmout fakt, že nám dlužíte reparace," vzkázal do Londýna.

Tharúrův projev se objevil na videoserveru YouTube a během dne ho vidělo 1,3 milionu uživatelů. Premiér Naréndra Módí hovořil o projevu opozičního poslance s uznáním, jeho požadavek ale výslovně nepodpořil. "Projev ukázal hloubku indického ponížení," řekl předseda indické vlády.

Britský premiér David Cameron sklidil předloni během své návštěvy v Indii kritiku, že se dostatečně neomluvil za masakr v Amritsaru v roce 1919, kdy krvavý zásah britských koloniálních jednotek proti pokojné demonstraci nepřežily stovky lidí. Cameron sice vyslovil lítost a položil věnec k památníku obětí, podle mnoha Indů to ale nestačí. Módí má Cameronovi návštěvu oplatit letos.

Britské koloniální panství v Indií trvalo formálně od roku 1858 do roku 1947, ale už dlouho předtím jih asijského kontinentu fakticky kontrolovala a využívala britská Východoindická společnost.