Ukrajinské ministerstvo financí podle agentury AFP na poslední chvíli zaplatilo 120 milionů dolarů, které jsou vázané na eurobondy. Analytici banky Goldman Sachs předpovídali, že Ukrajina může už v pátek vyhlásit insolvenci.

Ukrajinský dluh je zhruba 70 miliard dolarů, což představuje zhruba 72 procent HDP. Panuje obava, že dluh Ukrajiny by do konce roku mohl překročit hranici 100 procent HDP a jít řeckou cestou. 

Další splátku dluhu ve výši 60 milionů dolarů má Ukrajina zaplatit 23. srpna a 58 milionů 23. září. Ve stejný den má Ukrajina také zaplatit půl miliardy dolarů čtyřem investičním společnostem.

K 13. říjnu má pak být splacena další půjčka 673 milionů dolarů.

Ukrajinská ministryně financí Natalie Jaresková prosazuje, aby věřitelé škrtli 40 procent dluhu, což by Kyjevu umožnilo do budoucna zbytek splácet a nedostat se do situace současného Řecka.

Čtyři soukromí věřitelé, s nimiž nyní vláda jedná, drží ukrajinské dluhopisy ve výši devět miliard dolarů. Jde o investiční fondy T. Rowe Price, TCW Group, BTG Pactual Europe a Franklin Templeton Investment. Jako skupina vyjednávají od března, kdy Ukrajinu půjčkou ve výši 17,5 miliardy podpořil Mezinárodní měnový fond.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.