Nynější migrační vlna ohrožuje nejen Maďarsko, nýbrž celou Evropu a její hodnoty. Při návštěvě Rumunska to v sobotu podle agentury MTI zdůraznil předseda maďarské vlády Viktor Orbán. Podle něj přitom hrozí, že se do Evropy vydají na útěk před chudobou stamiliony Afričanů.

"V sázce jsou dnes evropské hodnoty, životní styl obyvatel Evropy, přežití národů a celé Evropy," prohlásil podle MTI premiér ve městě Baile Tusnad v rumunském Sedmihradsku. Migrační vlna podle něj vyplývá z politického vývoje a "opravdu vážná hrozba" nepřichází z válečných zón, ale z "hloubi Afriky". 

"Otázkou dnes není, v jaké Evropě si my, Maďaři, přejeme žít, ale spíš jestli to, co nazýváme Evropou, bude vůbec existovat," řekl rovněž Orbán v souvislosti s nynější migrační krizí. "Naše odpověď je jasná: chceme, aby Evropa zůstala evropská," dodal.

Podle něj budoucnost není "soutěžení v zírání do dálek, nýbrž v pochopení minulosti". Ti, kteří hlouběji chápou minulost a odvážněji a rychleji se z ní dokážou poučit, budou těmi, kdo zvítězí," řekl.

Maďarsko se od loňska potýká s obrovským přívalem ilegálních migrantů. Jen od začátku roku jich přišlo na jeho území přes Srbsko na 90 tisíc. Proto se vláda rozhodla postavit na hranici s touto sousední zemí plot. Podle Orbána by tato 175 kilometrů dlouhá bariéra měla být hotova do konce srpna. 

Většina uprchlíků sice v Maďarsku požádá o azyl, ale následně pokračuje v cestě do dalších zemí Evropské unie, jako je Německo nebo Švédsko.

Související