Kontroverzní miliardář Donald Trump si od června polepšil v průzkumech veřejného mínění o šest procentních bodů a stojí v čele republikánských kandidátů na prezidenta Spojených států. Vyplývá to z průzkumu, který v neděli zveřejnila televizní stanice CNN.

V průzkumu CNN podpořilo Trumpa 18 procent dotázaných republikánských voličů, zatímco druhému, bývalému guvernérovi Floridy Jebu Bushovi vyjádřilo podporu 15 procent respondentů a třetímu, guvernérovi Wisconsinu Scottu Walkerovi deset procent voličů.

Žádný jiný ze 16 kandidátů, kteří se chtějí zúčastnit republikánských primárek před prezidentskými volbami plánovanými na listopad příštího roku, nezískal dvoucifernou podporu.

Jak upozornila agentura Reuters, průzkum CNN se uskutečnil poté, co Trump pronesl množství skandálních výroků. Těmi posledními byly jeho poznámky z 18. července na adresu republikánského senátora Johna McCaina, který v minulosti působil jako pilot amerického námořnictva a který byl během pětiletého pobytu v zajetí za války ve Vietnamu mučen. Trump prohlásil, že McCain není válečný hrdina, protože byl zajat.

K nejnovějšímu průzkumu Trump řekl, že ho výsledek nepřekvapuje. "Lidi už unavují nekompetentní politici ve Washingtonu, kteří nedokážou s ničím pohnout," podotkl realitní magnát.

Trumpa kritizovala řada vysoce postavených představitelů strany i republikánských kandidátů na prezidenta rovněž za jeho nesnášenlivá slova namířená proti mexickým přistěhovalcům. Trump obvinil Mexiko, že do USA posílá muže, kteří ve Spojených státech znásilňují ženy, a další zločince. Dodal, že v případě svého vítězství ve volbách má v plánu na hranici s Mexikem postavit obří zeď.

Související