Experti poprvé po 70 letech zdokumentovali a částečně rozklíčovali nápisy vytvořené židovskými vězni v průchodu bývalé pevnostní brány Poterna III v Terezíně. V úterý to řekl mluvčí mezinárodního projektu Ghettospuren.de Oliver Bradley. Letopočty, svá jména a kresby vyryli vězni do pískovce. Rytiny ohrožuje zvětrávání.

V průchodu bývalé pevnostní brány je několik metrů čtverečních stop. Pocházejí z let 1941 až 1945, kdy byl Terezín přeplněn židovskými vězni a pro okolní svět byl zcela uzavřený.

Na stěnách se kromě jmen a číslic objevil i židovský chanukový svícen, Davidovy hvězdy, portréty strážce ghetta nebo opakující se letopočty.

Urbanistka Uta Fischerová dešifrovala v rámci projektu Terezín 1941–1945 – Materiální svědectví a stopy poprvé význam rytin, řadu z nich podle ní skutečně vytvořili terezínští vězni.

"Naše práce se podobala práci detektivů. Kousek po kousku jsme sbírali data a sestavovali jsme mozaiku. Kromě fragmentů jmen a několika letopočtů neexistovalo žádné jiné vodítko," řekla Fischerová s tím, že některé rytiny poničili vandalové, další podlehly zvětrávání a jsou zcela nečitelné.

Experti se proto opřeli o fotografie, které krátce po osvobození v místech vyfotil bývalý vězeň Jiří Lauscher. Dosud se podařilo identifikovat několik desítek jmen a tím i osudů vězňů.

"Společně vytvořili z ponurého průchodu kolektivní vzpomínkové místo – v naději, že se budoucí pokolení tímto způsobem dozví o jejich osudu," doplnila Fischerová.

Tým expertů dokumentuje pozůstatky terezínského ghetta už tři roky. Například loni objevil řadu památek a vzpomínek v terezínských domech. Ukryté byly na půdách a ve sklepích.

"Jsme zvědaví, co ještě v rámci projektu objevíme," doplnil Roland Wildberg, který projekt dokumentuje na fotografiích.