Vůdce islamistického hnutí Taliban mulla Muhammad Umar je už více než dva roky po smrti. Potvrdil to ve středu podle agentury Reuters úřad afghánského prezidenta na základě informací zpravodajské služby. Taliban sdělení zatím nekomentoval. Tvrzení o smrti mully Umara se objevila již v minulosti, radikální Taliban je ale vždy popřel.

"Vláda... na základě věrohodných informací potvrzuje, že mulla Muhammad Umar, vůdce Talibanu, zemřel v dubnu 2013 v Pákistánu," oznámil prezidentský palác v prohlášení.

Média předtím k ještě nepotvrzené informaci, která se se ve středu objevila z vládních kruhů, poznamenala, že je to poprvé, co o Umarově smrti mluví vysoce postavené zdroje z afghánské vlády a rozvědky. "Máme potvrzení pákistánských úřadů a zdrojů z Talibanu, že (mulla Umar) před dvěma roky podlehl v Pákistánu nemoci," řekl anonymně činitel afghánské vlády.

V podvečer pak krátce před prohlášením prezidentského paláce zprávu oficiálně potvrdil mluvčí afghánské tajné služby Hasíb Sádikí. "Oficiálně potvrzujeme, že je mrtev," řekl agentuře AP. Podle jeho slov mulla Umar zemřel v dubnu 2013 v Karáčí. Zatím není jasné, proč byla jeho smrt oznámena až nyní.

Vůdce Talibanu nebyl vidět na veřejnosti od konce roku 2001 a předpokládalo se, že žije na tajném místě někde v Pákistánu. Mluvčí Talibanu kontaktovaný BBC řekl, že hnutí vydá brzy k nové informaci prohlášení. Zatím ji nepotvrdilo, ale ani nepopřelo.

Nepotvrzené zvěsti o úmrtí mully Umara se šířily v médiích již několik týdnů. Některé verze tvrdí, že šéf Talibanu podlehl již před dvěma roky v Pákistánu tuberkulóze. "Mulla Umar zemřel před dvěma roky a čtyřmi měsíci na tuberkulózu. Byl pochován na afghánské straně hranice," řekl člen afghánského Talibanu pákistánskému deníku Express Tribune.

Podle jiných zpráv mullu Umara usmrtili v červenci 2013 jeho spolubojovníci. Jedno z odštěpeneckých křídel Talibanu počátkem července sdělilo, že mulla Umar byl zabit veliteli Talibanu mullou Muhammadem Mansúrem a Gulem Aghou.

Na internetu bylo nicméně v polovině tohoto měsíce zveřejněno poselství, v němž mulla Umar podpořil mírové rozhovory Talibanu s vládou v Kábulu. V prohlášení uvedl, že jednání jsou legitimní a jejich cílem je ukončení okupace země mezinárodními silami. Nebylo ovšem možné ověřit, zda toto poselství, které nebylo doprovázené zvukovou nahrávkou či videozáznamem, pocházelo skutečně z úst šéfa Talibanu.

Nejmenovaný pákistánský bezpečnostní činitel podle AP zprávy o smrti mully Umara označil za "spekulace" určené k překažení mírových rozhovorů Talibanu s vládou. Nejnovější zpráva o smrti mully Umara totiž přišla krátce před plánovaným druhým kolem oficiálních mírových jednání, které se zřejmě uskuteční v pátek.

Umarova smrt by mohla zkomplikovat mírový proces, protože hnutí je údajně rozděleno v názoru, zda s Ghaního vládou jednat, nebo pokračovat ve válce, a Umar byl vnímán jako sjednocující postava. Podle jednoho z bojovníků Talibanu, citovaného agenturou Reuters, jistá frakce uvnitř Talibanu prosazuje jako Umarova nástupce jednoho z jeho synů. Jiná by chtěla do čela Muhammada Mansúra, který patří ke stoupencům mírových rozhovorů.

Prezidentský palác ve středečním prohlášení k úmrtí mully Umara vyzval protivládní povstalce k účasti na mírových jednáních. "Afghánská vláda je přesvědčena, že půda pro mírové rozhovory je nyní pevnější, než tomu bylo v minulosti, a proto vyzývá všechny ozbrojené opoziční skupiny, aby využily příležitosti a připojily se k mírovému procesu,"

Umar byl na útěku od listopadu 2001, kdy mezinárodní koalice v čele s USA svrhla režim Talibanu v Afghánistánu, protože poskytoval útočiště teroristovi Usámovi bin Ládinovi, zodpovědnému za útoky na USA z 11. září 2001. Umar stál tehdy v čele země. Spojené státy vypsaly na jeho hlavu odměnu deset milionů dolarů.

Zprávy o smrti mully Umara se objevily v některých médiích například v roce 2011. Taliban tuto informaci tenkrát popřel s tím, že ji rozšířila americká rozvědka, která se nabourala do mobilních telefonů, e-mailových účtů a webových stránek Talibanu. Afghánská špionážní agentura NDS loni v listopadu oznámila, že mulla Umar zřejmě již nežije a že jeho hnutí se rozštěpilo na tři frakce.

Související