Zlato je nejlevnější za více než pět let, troyská unce se nyní na burze obchoduje za cenu kolem 1095 dolarů. A podle analytiků půjde v následujících týdnech ještě o několik desítek dolarů níže. Mnozí z nich vidí dno ceny tohoto "bezpečného přístavu" pro investory někde okolo tisícidolarové hranice.

Zpátky do hry by se zlato mohlo vrátit v roce 2017, uvedl zpravodajský server CNBC. Pro lidi, kteří hledají způsob, jak zhodnotit úspory v dlouhém čase, je ale zlato už nyní možností, která stojí za úvahu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Obecně se dá říct, že doba na investování do zlata příhodná je, a to zejména pro dlouhodobější investory. Ti mohou využít ať už jeho přímou fyzickou variantu v podobě mincí a slitků, tak i variantu burzovní," říká analytik společnosti Colosseum Petr Habiger.

Někteří analytici ale nákup zlata nedoporučují, podle nich z dlouhodobého hlediska zlato vynáší podstatně méně než jiné investice. A na rozdíl od akcií, které často vynášejí dividendy, a dluhopisů, jež nesou úrok, zlato svým držitelům může vydělat jen při prodeji.

Nízká inflace srazila cenu

Za poslední čtyři roky tento drahý kov ztratil na hodnotě 40 procent, a ukončil tak deset let setrvalého růstu. Hlavním důvodem je celosvětově nízká inflace. "Zlato je totiž investory vnímáno jako uchovatel hodnoty a v období, kdy některé světové ekonomiky vstoupily do deflace, poptávka po zlatu klesala. Naopak zájem investorů se v tomto období přesunul do akcií," vysvětluje Habiger.

Za propadem v posledních měsících jsou pak především obavy o poptávku v Číně, plány na zvýšení úrokových sazeb v USA a silný dolar. "Aby zlato rostlo, tak by musel buď významně oslabit dolar, nebo by muselo vzrůst riziko (na finančních trzích, pozn. redakce)," vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Aktuální zpráva konzultační společnosti GFMS ukázala, že celosvětová poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí klesla nejníže od roku 2009, zejména kvůli nižšímu zájmu v Indii a Číně.

Nejdřív propouštění, pak zavírání dolů

Se současnou cenou zlata začínají mít problém hlavně těžařské giganty, které zatím řeší ztrátu ziskovosti propouštěním. Například společnost Anglo American v polovině července oznámila propuštění téměř 53 tisíc zaměstnanců (35 procent z celkových 151 tisíc), aby omezila náklady pro příští roky. Jihoafrický těžař Lonmin, který těží především platinu a zlato, plánuje v příštích dvou letech zrušit kvůli poklesu ceny zlata na šest tisíc míst z celkových 28 tisíc.

Pokud by škrtání pracovních míst nezabralo, na řadě bude zavírání dolů. "Propouštění a zavírání dolů je znamením cenového dna a znak kapitulace," potvrzuje pro server MarketWatch editor serveru Goldstocktrades.com Jeb Handwerger.

Podle Menčíka by se dno zlata mělo nacházet kolem hranice 1050 dolarů za troyskou unci. Výrazný propad pod tisíc dolarů neočekává. "Jde o to, že cena zlata by neměla na dlouho klesnout pod náklady na těžbu. Pokud by se tak stalo, řada dolů by musela zavřít, klesla by nabídka a cena by vzrostla," dodává analytik s tím, že náklady na těžbu se obvykle uvádějí v pásmu 800 až 1200 dolarů za troyskou unci.

Dno okolo hranice tisíc dolarů potvrzuje také ředitel výzkumu a strategií v oblasti kovů společnosti Citi David Wilson. "Myslím, že v příštích měsících ještě uvidíme pokles, především díky spekulacím, že v září dojde v USA k navýšení úrokových sazeb," uvádí Wilson.

Zlevňuje stříbro i platina

Nízká cena zlata by brzy mohla opět přilákat kupující z Indie a Číny, tedy ze zemí s nejvyšší poptávkou po zlatu ve světě. "Očekáváme, že cena zlata se stabilizuje v příštích 12 měsících," odhaduje stratég společnosti UBS Wealth Management Christopher Swann.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Podle vedoucího tržních strategií, společnosti Signal Pro Sandyho Jadeji, se zlato stane znovu atraktivní investicí v roce 2017. "Podle mého názoru se do té doby akciové trhy skutečně vyčerpají," vysvětluje Jadeja. Lidé se pak podle něj začnou k tomuto drahému kovu vracet.

Na pokles zlata se tradičně váže zlevňování dalších drahých kovů. Zlatem je nejvíce ovlivněna především cena stříbra a platiny.

"Oba kovy se využívají podobně jako zlato, tedy jako uchovatelé hodnoty a ve šperkařském průmyslu. To je důvod, proč jsou zlatem často ovlivněny," vysvětluje Habiger.

Pro srovnání: cena zlata a stříbra klesla od začátku letošního roku shodně zhruba o osm procent, cena platiny pak oslabila takřka o 19 procent.

Zatímco cena zlata je ve světě nejníže za několik let, české investory do fyzického zlata tento pokles tolik netrápí, naopak do něj investují stále více. Díky slabé koruně totiž prakticky neprodělávají. Zatímco v dolarovém vyjádření cena zlata od počátku roku klesla o 6,5 procenta, v korunách je stále ještě dvě procenta v plusu.