Téměř 7000 barmských vězňů včetně několika bývalých příslušníků vojenské rozvědky, kteří se stali obětí čistky svých armádních kolegů, dostalo prezidentskou amnestii. Jak uvedlo v prohlášení barmské ministerstvo informací, mezi 6966 amnestovanými je i 210 cizinců včetně 155 čínských občanů uvězněných minulý týden za nelegální těžbu dřeva.

Amnestie vstoupila v platnost ve čtvrtek a ti, jichž se týká, budou propuštěni z různých věznic po celé zemi "na základě humanitárních důvodů a v rámci národního usmíření", dodalo ministerstvo. Zatím není jasné, zda jsou mezi amnestovanými také nějací prodemokratičtí aktivisté.

Amnestie prezidenta Theina Seina byla vyhlášena v době buddhistického náboženského svátku a také v době příprav na listopadové všeobecné volby. Vláda se tak podle analytiků snaží zmírnit kritiku, podle níž se odchyluje od politických reforem, které slíbila při převzetí moci v roce 2011 po téměř pěti desetiletích vojenské diktatury.

Propuštění čínských dřevorubců může pomoct zmírnit napětí s mocným barmským sousedem Čínou. Peking na zadržení Číňanů reagoval diplomatickým protestem a vyjádřil "krajní" znepokojení nad osudem čínských občanů, z nichž 153 bylo posláno do vězení na doživotí.

Související