Radikálové bojující v Sýrii unesli 20 lidí z první skupiny vycvičené Američany pro boj s islamisty. Američané několik měsíců cvičí v Turecku a v Jordánsku osoby, které považují za příslušníky takzvané umírněné opozice. Podle turecké agentury Anadolu členové fronty an-Nusra, která se hlásí k al-Káidě a bojuje na severu Sýrie, unesli skupinu takto nově vycvičených osob. Jsou v ní údajně také velitelé.

Do Sýrie se z tureckého výcvikového tábora vrátilo 13. července 54 nově připravených bojovníků, kteří prošli celým výcvikem. Prý mezi nimi byli hlavně příslušníci turkmenské menšiny a skupina měla stanoviště ve vesnici Málikíja severně od Halabu.

Podle zdrojů Anadolu je mezi unesenými turkmenský velitel Nadím Hasan, jeho zástupce a 18 bojovníků. O osvobození začala s an-Nusrou vyjednávat Syrská svobodná armáda. Právě s ní počítají USA pro pozemní boj proti radikálům. Všichni unesení jsou údajně Syřané a z výcviku se vrátili nedávno, aby se sešli s rodinami.

Syrští ochránci lidských práv, kteří dění sledují z Londýna, tvrdí, že skupina byla unesena v úterý, když se vracela ze schůzky, na níž měla se zbytkem opozice koordinovat svůj další postup.

USA zahájily výcvikový program v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii. Mnoho uchazečů ale bylo vyloučeno při výběru jako nevhodní. Z minulých zpráv vyplývá, že pro výcvik vlastně není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům, a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada. Umírněná opozice zahájila revoluci a jako první začala v roce 2011 proti armádě bojovat. Skupiny zradikalizovaných muslimů se k ní připojily později, ale sledují jiné cíle – chtějí získat území, které budou spravovat podle islámských zákonů.

Související