Francouzská policie zaznamenala v noci na pondělí v Calais dalších 1700 pokusů migrantů proniknout do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem.

Tisícovku pokusů policisté zmařili u oploceného nákladního terminálu u ústí tunelu, zbytek až uvnitř areálu. Jeden strážce pořádku byl při zásahu zraněn, když ho súdánský imigrant zasáhl kamenem do tváře. Násilníka policie zatkla.

Počet pokusů o překonání Lamanšského průlivu na některé z vlakových souprav převážejících auta tunelem automaticky podle webu BBC neznamená počet osob. Někteří nelegální běženci se o to totiž v průběhu noci pokoušejí vícekrát, vysvětlila britská stanice.

V oblasti jich různě pobývá kolem 4000 a o přechod do Británie se každý den pokoušejí odhadem stovky z nich.

V noci na na pondělí se množství těchto pokusů zvýšilo poté, co podle francouzských úřadů se počet běženců, kteří se touto cestou snaží dostat do Spojeného království, během víkendu snížil.

Zatímco uprostřed minulého týdne evidovali policisté zhruba tisícovku pokusů denně, v minulých dvou dnech jich nebylo víc než 400 denně.

Podle BBC není přitom jasné, zda a případně kolika převážně africkým přistěhovalcům se podařilo v poslední době dostat na některou ze souprav a dorazit do Anglie.

Na 70 procent migrantů podle francouzské policie mizí z Calais do čtyř týdnů po příchodu. Francie ale neví, zda tito migranti vstoupili do Británie, či se přemístili někam jinam ve Francii, řekl představitel anglické policie Alan Pughsley.

Francouzský ministr vnitra Bertrand Cazeneuve nechal minulý týden povolat do Calais 120 policistů, aby pomohli 300 kolegům, kteří se snaží invazi imigrantů zastavit.

Britský premiér David Cameron v pátek telefonicky francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky, protože současná situace je nepřijatelná.

Související