Německá televizní stanice ARD a britský list Sunday Times objevily v záznamech databáze Mezinárodní atletické federace (IAAF) výsledky krevních testů, které ukazují na rozsáhlý dopingový skandál. Týká se třetiny medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších běhů.

Žádný z nich ale o medaili nepřišel, podle médií tak federace "kryla" atlety. Data vynesl neznámý whistleblower.

Podezřelé výsledky krevních testů měli údajně také čeští atleti. Podle webu britského deníku Daily Mail vykázalo abnormální hodnotu sedm procent jejich vzorků v letech 2001 až 2012. Nejvíce testů s abnormálními hodnotami (30 procent) údajně odevzdali ruští atleti.

Investigativní novináři prošli celkem 12 tisíc krevních testů od 5000 závodníků z databáze mezinárodní federace IAAF. Podezřelé výsledky mělo celkem 146 medailistů, včetně držitelů 55 zlatých medailí ze středních a dlouhých tratí.

Český atletický svaz zprávu o tom, že se podezřelé testy týkají i českých závodníků, nechtěl komentovat kvůli nedostatku informací. "V této chvíli jsme konfrontováni s mediální realitou a nemáme prozatím k dispozici ze strany IAAF žádné oficiální zprávy, ke kterým bychom se mohli relevantně vyjádřit," citovaly svaz Lidové noviny.

"V tuto chvíli těžko říct, v čem jsou výsledky abnormální. Můžete měsíc trénovat ve vysokohorském prostředí a parametry krevního obrazu se mohou posunout. To vše je nutné vzít do úvahy," řekl listu Jan Chlumský, vedoucí úseku dopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval zveřejnění záznamů odsoudil. "Vidím za tím především senzacechtivost. Vyvozovat závěry na základě vynesených dílčích výsledků krevních testů je velmi neseriózní," uvedl Kejval.

Šéf IAAF Lamine Diack vidí za rozpoutáním aféry cílenou kampaň, jejíž snahou je přerozdělování medailí z minulosti. "To je možné, pokud díky nové technologii dokážeme, že někdo dopoval. Jinak je to vtip. Pouhé tři týdny před mistrovstvím světa, někdo za tím stojí," prohlásil Diack v Kuala Lumpuru na zasedání Mezinárodního olympijského výboru.

"Odpovíme na všechny otázky. Ale jen proto, že měl někdo podezřelý hodnoty, znamená to, že dopoval. Když někdo říká, že by se měly přerozdělit medaile z let 2001 až 2012, je to fraška," uvedl předseda atletické federace, kterou vede od roku 1999.

Související