Hlavním tématem, jímž se republikánští prezidentští kandidáti snaží oslovit voliče, je ráznější řešení otázky přílivu přistěhovalců z Latinské Ameriky. Ukázalo to pondělní první veřejné setkání 14 uchazečů o Bílý dům. Většina z nich se vyjadřovala k tématu, které až dosud medializoval hlavně lídr voličských průzkumů Donald Trump. Samotný realitní magnát, jehož náskok se v nové anketě mezi voliči opět zvýšil, se diskusního fóra vnímaného jako zahřívací kolo před čtvrteční úvodní televizní debatou odmítl zúčastnit.

"Je to jako krvácející rána. Musíte ten proud zastavit," řekl na adresu nelegálních přistěhovalců bývalý guvernér Texasu Rick Perry. Během pondělního fóra v Manchesteru ve státě New Hampshire se k němu přidala i řada dalších radikálních i umírněných republikánů, podle nichž musí budoucí prezident zajistit, aby nebylo možné nelegálně překročit přes 3000 kilometrů dlouhou hranici mezi USA a Mexikem.

K otázce přistěhovalců se vyjádřil i někdejší guvernér Floridy a jeden z favoritů primárek Jeb Bush, podle něhož by měly být stanoveny limity na počet imigrantů. Bratr dosud posledního republikánského prezidenta George Bushe mladšího prohlásil, že by měli být přistěhovalci do USA vpouštěni v závislosti na tom, jaký budou znamenat přínos pro americkou ekonomiku.

Téma přistěhovalectví rezonuje v republikánské kampani od chvíle, kdy Trump, proslulý kontroverzními prohlášeními, označil před měsícem Mexičany za zločince a násilníky. Reakcí na tato slova byl na jedné straně bojkot jeho produktů ze strany několika amerických i mexických společností, na straně druhé však jeho vzestup v průzkumech a obavy mezi dalšími republikánskými kandidáty.

Podle stanice CNN se v čerstvém průzkumu Trumpův náskok před nejbližšími konkurenty zvětšil na 14 procent. V anketě univerzity v Monmouthu ve státě New Jersey uskutečněné o prvním srpnovém víkendu získal miliardář podporu 26 procent voličů, zatímco Bushe na druhém místě by volilo 12 procent lidí. Třetí příčka patří wisconsinskému guvernérovi Scottu Walkerovi s 11 procenty.

Pondělního fóra se miliardář Trump odmítl zúčastnit kvůli kritickému názorovému článku, který zveřejnil list jedné z organizací pořádajících tuto diskusi. Čtvrteční televizní debaty stanice Fox News, kam se dostane desítka v průzkumech nejsilnějších kandidátů, ale Trump nevynechá.

Související