Katalánský premiér Artur Mas v pondělí večer oficiálně vyhlásil předčasné parlamentní volby v regionu, které mají otevřít cestu k nezávislosti na Španělsku. Informovala o tom španělská média, podle nichž se hlasování uskuteční 27. září. Centrální vláda v Madridu jakékoliv snahy o odtržení ekonomicky významné autonomní oblasti odmítá, loňské referendum o samostatnosti soud zakázal.

Na vypsání předčasných voleb se shodla dvojice hlavních katalánských politických stran; vedle Masovy konzervativní formace Konvergence a jednota (CiU) byla pro i Republikánská levice Katalánska (ERC). Obě uskupení se navzdory ekonomicky zcela odlišnému programu shodla na postavení společných kandidátů, jejichž případný úspěch má být důkazem o touze voličů po nezávislosti.

Mas však podle deníku El País neuvedl, jak velká podpora pro něj bude dostatečná, aby se navzdory odporu Madridu pokoušel o dosažení faktické nezávislosti. Pokud však ve volbách separatisté uspějí, hodlají samostatnost prosadit, i když ji podle zákona musí odsouhlasit centrální moc.

Pro odtržení sedmimilionového regionu, který zajišťuje pětinu hrubého domácího produktu čtyřicetimilionového Španělska, se voliči vyslovili již v loňském referendu, které ale španělský soud prohlásil za nezákonné a většina odpůrců nezávislosti hlasovat nešla. Podle posledních průzkumů v Katalánsku početně mírně převládají zastánci setrvání ve svazku s Madridem, od něhož by chtěli větší míru ekonomických pravomocí.

Mas čekal s vyhlášením již třetích katalánských voleb v průběhu pěti let až na zákonem umožněný poslední okamžik 54 dní před hlasováním, aby znemožnil premiéru Marianu Rajoyovi vypsat na stejný termín volby centrální, což by podle médií snížilo jeho šanci na úspěch. "Nebude to hlasování o nezávislosti, neboť to zakazuje zákon," prohlásil minulý týden na adresu katalánských voleb Rajoy.

Související