Rusko předalo OSN žádost, v níž si činí nároky na část Arktidy, bohaté na nerosty. Podle agentur o tom v úterý informovalo ministerstvo zahraničí v Moskvě. Rusko doufá, že příslušná komise OSN jeho nárok na 1,2 milionu kilometrů čtverečních začne posuzovat ještě letos.

Moskva tvrdí, že Lomonosovův hřbet, táhnoucí se pod hladinou Severního ledového oceánu od kontinentu směrem k pólu, je prodloužením ruského kontinentálního šelfu, a že tedy má právo na jeho ekonomické využívání.

Nerostné bohatství Arktidy, kde se podle agentury AP může skrývat až čtvrtina světových zásob ropy a zemního plynu, chce zkoumat také Kanada, Spojené státy, Norsko a Dánsko. Rivalita mezi těmito zeměmi ještě zesílila s tím, jak se vlivem tání polárního ledu stává Arktida přístupnější.

Současná ruská žádost se opírá o výsledky řady expedic, uvedlo ministerstvo zahraničí. Rusko OSN o část Arktidy poprvé požádalo v roce 2002, ale kvůli nedostatku důkazů mu organizace žádost vrátila. Jako demonstraci svých nároků Moskva vyslala v roce 2007 k severnímu pólu expedici, která na mořské dno umístila kovovou schránku s ruskou vlajkou.

V poslední době také Rusko posílilo svou vojenskou přítomnost v Arktidě.

Související