Při pokusu překonat Středozemní moře a dostat se do Evropy za tento půlrok zahynulo již téměř dva tisíce migrantů, což je více, než tomu bylo v loňském roce. Informovala o tom Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Za stejné období loňského roku bylo zaznamenáno 1 607 úmrtí, celkově loni ve Středozemním moři zemřelo 3 279 běženců.

Každý osmý obyvatel Německa je přistěhovaleckého původu. Bez imigrace by ztratilo konkurenceschopnost - čtěte ZDE

Jen minulý týden zahynulo při cestě za lepším životem v Evropě 19 lidí. Za jejich úmrtím nejspíš stálo obrovské horko a dehydratace vzhledem k tomu, že voda, kterou měli, byla použita k zchlazení motoru na lodi, uvedla agentura AP.

Počet úmrtí na moři může být ještě mnohem vyšší, protože úřady nemusí o všech mrtvých migrantech vědět.

Při cestě většinou z libyjského pobřeží do Itálie letos zemřelo již 1930 osob, dalších 60 přišlo o život, když se snažili dostat do Řecka.

Podle šéfa IOM Williama Lacyho Swinga jsou tato úmrtí migrantů, kteří většinou utíkají před válečnými konflikty či násilím, "nepřijatelná".

Mezinárodní organizace pro migraci uvádí, že během posledních šesti měsíců bylo na moři zachráněno okolo 188 tisíc osob. Ke konci tohoto týdne by se toto číslo mohlo vyšplhat až na 200 tisíc.

Většina běženců, často cestujících na chatrných lodích, se dostala buď do Itálie (97 tisíc) nebo do Řecka (90 500). IOM ve svém prohlášení uvedla, že údaje o úmrtích ve Středozemním moři potvrzují, že "jde o nejvíce smrtící cestu pro migranty při jejich hledání lepšího života".

Organizace mimo jiné sleduje, kam běženci míří a kde se následně rozhodnout usadit. Interaktivní mapu si můžete prohlédnout zde

Související