Ruské úřady vyřazují ze školních knihoven studie renomovaných britských historiků, jejichž nákup pro ruské školy financovala nadace amerického miliardáře a filantropa George Sorose. Oznámil to ve středu ruský list Kommersant.

Důvodem je podle ruských školních inspektorů fakt, že knihy nesprávně vykládají průběh druhé světové války.

Z Hitlerova Vlčího doupěte se snaží polská státní firma vyhnat soukromého nájemce. Neinvestuje, naopak dluží - čtěte ZDE

Knihy britských autorů Johna Keegana a Antonyho Beevora už podle ruského listu zmizely z knihoven ve Sverdlovské oblasti, protože údajně šíří ideje nacistického Německa.

Sverdlovským úředníkům prý vadí, že podle Keeganova výkladu byla druhá světová válka důsledkem politických chyb všech jejích účastníků, tedy i sovětského vedení. Beevor ve svých studiích informoval o násilí, jehož se na německém obyvatelstvu dopouštěli příslušníci Rudé armády.

John Keegan (1934-2012) patřil k předním britským vojenským historikům, jako člen Královské historické společnosti byl povýšen do šlechtického stavu.

Devětašedesátiletý Antony Beevor, Keeganův žák, přednáší na Londýnské univerzitě. Je autorem řady publikací o druhé světové válce, zejména o válečných operacích na východní sovětské frontě. Jeho studie byly přeloženy do třiceti jazyků.

Podle kanceláře sverdlovského gubernátora jsou jejich díla "nasáklá propagandistickými stereotypy nacismu", napsal Kommersant. Historické analýzy obou britských vědců už v červnu kritizoval prokremelský list Izvestija, podle něhož jsou knihy Keegana a Beevora "nástrojem nepřátelské ideologie".

Související