Skupina 18 tureckých novinářů byla obviněna z propagace terorismu. Zveřejnili totiž fotografie prokurátora, na kterého pistolí míří levicoví ozbrojenci. V zemi kritizované kvůli častému porušování svobody médií jim hrozí až sedm a půl roku vězení. S odvoláním na místní média o tom ve středu informovala agentura Reuters.

Mezi obviněnými jsou novináři z devíti deníků, kteří se podle prokuratury dopustili propagace terorismu, když na fotografii prezentovali členy jedné z radikálních levicových skupin jako "silné a dostatečně schopné pro jakoukoliv akci".

Fotografie, která se masově rozšířila tureckým internetem, zachycuje istanbulského prokurátora Mehmeta Selima Kiraze, který byl později zastřelen.

Podle šéfredaktora listu Cumhuriyet Cana Dündara, který je jedním z obviněných, měla fotografie ukázat temnou a zlou stranu tureckého terorismu.

Turecké úřady po zveřejnění snímku vyzvaly Google či Facebook, aby fotografii smazaly. Za to se pak dočkaly kritiky kvůli omezování svobody médií.

Prezident Recep Tayyip Erdogan v minulosti několikrát vyhrožoval různým novinářům a médiím kvůli zveřejnění materiálů, jež pro něj byly nepohodlné.

Obecně formulované zákony proti terorismu umožňují úřadům pronásledovat desítky novinářů. Řada jich je například stále souzena za informování o korupčním skandálu zasahujícím v roce 2013 do Erdoganova nejbližšího okolí.

V hodnocení svobody médií obsazuje v posledních letech Turecko spodní místa žebříčku, ačkoliv sám Erdogan v lednu prohlásil, že jsou tamní novináři svobodnější než kdekoliv jinde v Evropě.

Související