Záchranáři v Barmě se snaží dostat do oblastí, které zasáhly povodně. Podle dostupných údajů si zatím vyžádaly 69 obětí, znečistily vodní zdroje, přerušily dodávky elektřiny i telefonní spojení a zablokovaly silnice.

Monzunovými dešti vyvolané záplavy, které zemi zasáhly minulý týden, postihly více než 250 tisíc lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na barmské oficiální zdroje.

Déšť a příval vody zabily v gruzínském Tbilisi 12 lidí. Po ulicích pobíhají zvířata z místní zoo - čtěte ZDE

Krize kolem záplav v Barmě ale ještě zdaleka nekončí. Nyní se na příliv povodňové vody ze severu připravují obyvatelé nízko položené říční delty na jihozápadě země.

V těžce postiženém Arakanském státě v západní části Barmy u hranic s Bangladéšem už přestalo pršet, což umožnilo záchranářům vypravit se tam lodí. Cesta, která by za normálních okolností trvala tři hodiny, se ale protáhla na 12 hodin.

Záchranáři se zatím dopravili jen do města Minbya, odkud je velmi těžké se dostat do okolních komunit nebo se s nimi alespoň spojit.

Více než čtyři tisíce obyvatel města Minbya našly útočiště ve 23 klášterech. Podle prohlášení humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) je celé město pod vodou - školy, nemocnice a také všechny zdroje pitné vody.

Související