Tady to začalo, tady to i skončí. První televizní debata republikánských kandidátů do prezidentských voleb 2016 se v noci konala v Clevelandu v Ohiu ve stejné sportovní hale, kde budou mít republikáni příští rok v srpnu svůj nominační sjezd.

Napověděla debata něco o tom, kdo bude jejich vítězným kandidátem? Ne, na to byla dvouhodinová debata, které se účastnilo celkem 10 kandidátů (které televize FOX News vybrala podle aktuálního pořadí v průzkumech), příliš krátká. Ale jasně ukázala, proč republikánskému souboji, v němž je dohromady 17 kandidátů, zatím nedominuje politik, ale realitní magnát Donald Trump.

Bylo to, jako kdybyste přepínali mezi dvěma kanály. Mezi jakž takž vážnou diskusí o politice a přenosem z divadla, kde se odehrává "stand-up comedy" jednoho muže. Na prvním kanále šlo o debatu devíti politiků, na druhém o monolog Trumpa.

Už na první otázku večera, zda by někdo z mužů na scéně případně uvažoval o nezávislé kandidatuře (tedy jako třetí uchazeč, který by šel do souboje s republikánským a demokratickým nominantem), se na pódiu zvedla jediná ruka. Donalda Trumpa.

Zatímco ostatních devět kandidátů vesměs pečlivě váží slova a snaží se vysvětlit své postoje v konkrétních tématech, Trump bezstarostně prohlašuje: "Na rovinu, já nemám čas na politickou korektnost. Říkám, co říkám." Reagoval tak na připomínku moderátorky FOX News, která mu předtím přečetla, jak různými hrubými výrazy v minulosti mluvil o ženách.

Jednou z otázek před debatou bylo, zda se ostatní kandidáti pokusí na Trumpa útočit a zda se budou snažit dostat jej pod tlak. Neudělali to a příklad Randa Paula, senátora z Kentucky, který jako jediný tak učinil, ukázal, že se to nevyplácí. Z přestřelek z Trumpem se totiž v podstatě nedá vyjít vítězně.

Věcné námitky - například, že svojí případnou nezávislou kandidaturou, která by odsála část hlasů republikánskému kandidátovi, by Trump de facto odevzdal Bílý dům demokratům - Donald Trump nonšalantně přejde. Aby si pak o něco později do Paula rýpl: "Vy dnes máte nějaký těžký večer."

V sedmi osmi minutách, které v průměru připadly na jednoho kandidáta, se toho nedá mnoho říct. Intervaly, než se jeden a ten samý kandidát dostal ke slovu, byly někdy tak dlouhé, že jste mezitím skoro zapomněli, že je vůbec na scéně. A mnoho nového jsme se tak nedozvěděli.

Jeb Bush potvrdil svůj uvážlivý až učitelský projev, Marco Rubio působí mladistvě a optimisticky a Scott Walker, kterého analytici řadí – společně právě s Bushem a Rubiem – mezi nejvážnější kandidáty, nejvíce zaujal tím, že zmínil Českou republiku. Ve chvíli, kdy se debata točila kolem zahraniční politiky současného prezidenta Baracka Obamy a kdy mu Walker vyčítal, že je slabý vůči Rusku.

Kritika Obamy nebyla překvapivá, vyhraňovat se proti politice stávajícího demokratického prezidenta je a bude jedna z ústředních linek republikánské kampaně. A překvapivé ani není, že druhým nejkritizovanějším člověkem večera byla Hillary Clintonová jako nejpravděpodobnější soupeřka republikánského nominanta v prezidentských volbách.

Když Mike Huckabee ve svém závěrečném proslovu (kdy měl každý kandidát na konci debaty půl minuty na své poselství) začal říkat, že "tyhle volby jsou zatím celé o člověku, který je vysoko v průzkumech, ale nemá ponětí, jak vládnout", zatajil se asi mnoha divákům v sále i u televizorů dech. Že by konečně přišel útok na Donalda Trumpa?

Ale ne, "samozřejmě, že mluvím o Hillary Clintonové", uzavřel Huckabee. Na to, kdo se s ní příští rok v listopadu utká ve volbách, noční debata neodpověděla. Šlo o startovní výstřel ještě velmi dlouhého závodu, ve kterém s velkým předstihem zatím běží Donald Trump a všichni za ním čekají, kdy konečně zakopne. V noci v Clevelandu se to rozhodně nestalo.

Související