Tibetský duchovní vůdce dalajlama se příští rok chystá do České republiky, navštíví konferenci Forum 2000. Řekl to v pátek, když u sebe přijal zástupce iniciativy Češi Tibet podporují a dalších českých neziskových organizací. Češi mu předali blahopřání k 80. narozeninám.

Setkání se uskutečnilo v sídle tibetské exilové vlády v indické Dharamsále. 

"Dalajlama měl z návštěvy a všech vzkazů radost," uvedl v tiskové zprávě předseda Nadace Forum 2000 Jakub Klepal. "Zdůraznil, že jeho vztah k České republice je hluboký, mimo jiné právě díky jeho dávnému a hlubokému přátelství s naším bývalým prezidentem Václavem Havlem," doplnil.

Iniciátorem "gratulace občanů ČR" byla obecně prospěšná organizace MOST, k níž se přidaly iniciativa Češi Tibet podporují, Knihovna Václava Havla, Forum 2000, Člověk v tísni, Open Society Fund, o.s. Lungta, o.s. Potala a řada osobností, například manželé Dagmar a Ivan Havlovi, Jan Švejnar, Marta Kubišová či kněz Ladislav Heryán.

Součástí gratulace byl i dárek - čajový hrneček od návrháře Bořka Šípka, který připomene "pevné pouto mezi Českou republikou a Tibetem, Václavem Havlem a Jeho Svatostí dalajlamou." Z podšálku se v hrnečku zrcadlí Václav Havel s dalajlamou.

Dalajlamu pojilo s Václavem Havlem osobní přátelství. Na pozvání tehdejšího československého prezidenta přijel do ČR poprvé 2. února 1990. Návštěva tehdy vzbudila kritiku Číny, od té doby dalajlama navštívil Prahu ještě devětkrát. Členové delegace v pátek dalajlamu opět pozvali na konferenci Forum 2000 v roce 2016. Dalajlama pozvání přijal.

Jeho Svatost dalajlama uprchl do Indie v roce 1959, když čínští vojáci rozdrtili pokus o povstání v Tibetu. Peking na dalajlamu coby držitele Nobelovy ceny za mír z roku 1989 pohlíží jako na separatistu, byť on sám nyní propaguje ve vztazích s Čínou "střední cestu" - autonomii, ale nikoliv nezávislost pro Tibet.

Jeho občanské jméno je Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, narodil se 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu v rodině rolníka. Ve dvou letech byl rozpoznán za reinkarnaci 13. dalajlamy. Byl vzdělán v buddhismu, ale i v dalších vědách. Duchovním vůdcem Tibetu byl vysvěcen v paláci Potála ve Lhase předčasně v 15 letech, když do Tibetu vtrhla vojska komunistické Číny.

Související