Bojovníci radikálního hnutí Islámský stát (IS) zabili při sebevražedném nočním útoku v syrské provincii Halab nejméně 37 konkurenčních povstalců a obsadili vesnici, v níž se atentát odehrál. Povstalci na severozápadě Sýrie mezitím znovu dobyli vesnice, které už měly pod kontrolou vládní síly. Oznámila to v neděli Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci sleduje z Londýna.

Vesnice leží na planině Sahl al-Gháb, která je strategickým místem pro obranu přímořských hor, z nichž pochází také klan rodiny prezidenta Bašára Asada.

Sebevražedný atentátník z IS se odpálil u vojenského stanoviště v držení soupeřících povstalců ve vesnici Umm Húš na severu provincie Halab. Bojovníci IS pak vesnici po tvrdých střetech s nepřátelskými skupinami obsadili.

Povstalci, kteří bojují především proti Asadovu režimu, předtím zahájili na planině Sahl al-Gháb protiofenzivu poté, co vládní síly podporované spřátelenými radikálními skupinami dobyly minulý týden tamní vesnice. Povstalecká aliance zahrnuje například syrské křídlo al-Káidy, frontu an-Nusra nebo islamistickou skupinu Ahrár aš-Šám.

Organizace SOHR uvedla, že islamistická protiofenziva přinutila syrskou armádu stáhnout se z několika vesnic do základen severozápadně od nedalekého města Hamá. Sedm vládních letounů a vrtulníků přitom na vesnice podniklo 80 náletů. Postup rebelů podle agentury Reuters potvrdil i zdroj blízký syrské vládě.

Povstalci v posledních měsících zaznamenali územní zisky v několika částech Sýrie. Dobyli například většinu provincie Idlib severovýchodně od planiny Sahl al-Gháb.

Asad v červenci nepřímo přiznal vojenské neúspěchy, když řekl, že jeho armáda byla přinucena vzdát se některých území, aby si udržela důležitější oblasti.

Během čtyř let, co trvá syrská občanská válka, zahynulo na čtvrt milionu lidí a více než deset milionů muselo opustit svůj domov. Rozsáhlá území Sýrie nyní ovládá také organizace Islámský stát.

 

Související