V americkém Fergusonu došlo v noci na pondělí ke střelbě na závěr akcí připomínajících smrt černošského mladíka Michaela Browna, kterého tam před rokem zastřelil bělošský policista. Dva lidé byli postřeleni, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Stav jednoho z nich, osmnáctiletého černocha Tyronea Harrise, je kritický. Police ho postřelila poté, co mladík údajně střílel na policisty v jejich voze. Úřady okresu Sant Louis dnes vyhlásily ve Fergusonu výjimečný stav.

Střelba na předměstí St. Louis zazněla ve chvíli, kdy policisté chtěli rozehnat dav demonstrantů, kteří blokovali ulici a začali rozbíjet výlohy. Jak reportéři přímo z místa popsali, na ulici West Florissant Avenue bylo poté vidět ležící tělo a mladá žena křičela, že byl zastřelen její bratr.

Šéf místní policie Jon Belmar v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že těžce zraněný muž byl postřelen poté, co zaútočil na policisty v civilu a ti pak střelbu opětovali. Muž je nyní v péči nemocničních chirurgů. Druhým zraněným je policista, kterého zasáhla do obličeje hozená cihla.

Prokuratura státu Missouri dnes Harrise obvinila ve čtyřech bodech z útoku na bezpečnostní složky kvůli podezření, že střílel na policisty.

Místní úřady v pondělí kvůli násilnostem ve Fergusonu vyhlásily mimořádný stav. "Poslední akty násilí nebudou tolerovány v obci, která v uplynulém roce tak neúnavně usilovala o obnovu a nabytí síly," řekl okresní činitel Steve Stenger.

Osmnáctiletý Michael Brown byl loni v srpnu prvním v sérii případů neozbrojených černochů, které zastřelil bělošský policista. Tyto případy vyvolaly protesty veřejnosti a prezident Barack Obama se kvůli nim snaží vybavit co nejvíce policistů kamerami povinně nošenými na těle.

Střílející policista Darren Wilson kvůli Brownově smrti odešel od tamního policejního sboru, ale velká porota se jej rozhodla neobvinit, což loni v listopadu podnítilo další protesty. U příležitosti prvního výročí Brownovy smrti se konalo množství vzpomínkových akcí.

Při jedné z nich lidé v neděli uctili památku mladíka čtyřmi a půl minutami ticha, což mělo symbolizovat zhruba čtyři a půl hodiny, po které tělo zastřeleného Browna leželo uprostřed ulice.

Následně byly vypuštěny dvě bílé holubice a ztichlý dav se dal na pochod, aby uctil Browna i ostatní, kteří zemřeli rukou strážců zákona. Tento seznam se minulý pátek rozšířil o další jméno, když bělošský policista zastřelil v texaském Arlingtonu neozbrojeného devatenáctiletého černocha Christiana Taylora. 

Související