Bývalý generál čínské armády byl dnes za rozsáhlou korupci a zneužití pravomoci vojenským soudem odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem. Informovala o tom oficiální tisková agentura Nová Čína. Generál Ku Ťün-šan byl zatčen před dvěma lety a média tehdy obšírně informovala o tom, že úřady v jeho honosných domech zabavily obrovské množství luxusních předmětů.

Agentura AP připomněla, že hrdelní trest s odkladem bývá v případě dobrého chování často zmírněn na doživotní vězení.

Osmapadesátiletý Ku byl zástupcem šéfa logistického oddělení armády, což mu dávalo široké pravomoci při zprostředkovávání zakázek pro největší vojenský sbor světa. Obviněn byl ze zpronevěry, úplatkářství, zneužívání státních fondů a zneužívání moci.

Podle médií Ku nashromáždil své jmění především díky obřím úplatkům, které získával při převodech půdy vlastněné armádou v lukrativních lokalitách po celé Číně. Obviněn byl rovněž z toho, že si bral peníze za zprostředkování práce v armádě nebo za povýšení.

Případ odsouzeného generála byl spojován s další ostře sledovanou kauzou, v níž byl z korupce obviněn bývalý druhý nejvyšší představitel armády, generál Sü Cchaj-chou.

Někdejší místopředseda Ústřední vojenské komise Komunistické strany Číny byl nejvyšším armádním činitelem, který byl vyšetřován v rámci protikorupčního tažení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Letos v březnu ale zemřel a řízení proti němu bylo zastaveno.

Související