Novou atrakci nabízí pijákům jistý bar v Londýně. Místo klasické nálevny je restaurace zvaná Alcoholic Architecture místem, kde se hosté uvádějí do nálady pomocí zvlhčovače vzduchu. Místo vody zařízení rozptyluje gin s tonikem.

Do těla vpravují hosté baru lihovinu nikoli ústy, jak jsou zvyklí, ale dýcháním, kůží a očima. Podnik otevřený v podzemních prostorách budovy na jižním břehu Temže nejprve zákazníka obleče do speciálního plastického ponča, aby jeho ošacení a vlasy nenasákly pachem alkoholu. Pak je host vpuštěn do uzavřeného prostoru se zvlhčovačem, kde smí maximálně hodinu dýchat. Nejlépe zhluboka.

Efekt je stejný, jako když pijáci na Sibiři vylijí na rozpálená kamna lahev vodky. Metoda šetří játra, protože alkoholové výpary směřují přímo do krevního oběhu, tvrdí majitelé baru.

Britští lékaři jejich nadšení nesdílejí. Skutečnost, že alkohol zamíří přímo do mozku a vyhýbá se metabolickým procedurám v játrech, zvyšuje jeho toxicitu. Opilost se dostavuje okamžitě, metoda může mít vážné vedlejší účinky. "Nový způsob konzumace alkoholu je to poslední, co tahle země potřebuje," řekl agentuře AP britský expert Niall Campbell.

Související