Slovensko připravuje zavedení dobrovolné vojenské služby. Od příštího roku by vojenskou přípravu bez nutnosti vstoupit do profesionální armády mohlo v pětimilionové zemi absolvovat na 150 občanů ročně.

Vyplývá to z předlohy zákona, kterou připravilo slovenské ministerstvo obrany.

Účelem je vytvořit právní prostředí, ve kterém se občanům Slovenské republiky umožní absolvovat základní vojenský výcvik a v rámci dobrovolné vojenské přípravy se připravit na případnou obranu Slovenské republiky, uvedlo ministerstvo.

Zároveň by se tak obnovilo vytváření armádních záloh.

Výcvik vojáků v rámci dobrovolné vojenské přípravy by měl trvat 12 týdnů. Většina tohoto času bude zaměřena na získání zručností například v oblasti taktické či střelecké přípravy, dále radiační, chemické a biologické ochrany či zvládnutí komunikačních a informačních systémů.

Po ukončení přípravy absolventi výcviku složí vojenskou přísahu a budou povýšeni do hodnosti voják druhého stupně.

Zájemci o dobrovolnou vojenskou službu budou mít nárok na spíše symbolickou finanční odměnu.

Za každý den vojenské přípravy by podle ministerstva obrany měli dostat 4,5 eura (121 korun), tedy 135 eur (3645 korun) měsíčně. Tato částka odpovídá šestině průměrné měsíční mzdy na Slovensku.

Povinná vojenská služba na Slovensku byla zrušena v roce 2006. V současnosti má země zhruba 14 tisíc profesionálních vojáků.

O zavedení dobrovolné vojenské služby slovenští politici hovořili už v minulosti, projekt ale zaveden nebyl. Myšlenku dobrovolné služby v armádě oprášil premiér Robert Fico vloni.

Takzvané aktivní zálohy jsou dobrovolnou složkou ozbrojených sil také v České republice. Jejich příslušníci absolvují několikatýdenní povinný výcvik, po zbytek roku se věnují výkonu civilního povolání. Nasazováni jsou v případě potřeby například během živelních pohrom. 

Česko nyní hodlá do aktivních záloh armády přilákat nové zájemce. Vláda navrhla zvýšit jejich odměny a poskytnout jim lepší výhody.

O členství v zálohách mají nyní Češi poměrně malý zájem. V současné době je v nich zařazeno asi 1200 osob, do budoucna jich chce mít armáda až pět tisíc.

Související