Ukrajinská armáda v úterý pohrozila, že "odpoví všemi prostředky" na palbu proruských separatistů z raketometů Grad u azovského přístavu Mariupol, který na jihovýchodě země zůstává posledním velkým městem v ukrajinských rukou.

Boje mezi vládními jednotkami a povstalci si během uplynulých 24 hodin vyžádaly tři lidské životy – zabit byl voják, rebel a civilista, uvedla agentura AFP.

"Situace je velice napjatá. Informovali jsme naše západní partnery, že odpovíme všemi prostředky, abychom odrazili nepřátelskou agresi," řekl o situaci u Mariupolu mluvčí generálního štábu Vladyslav Selezňov.

"Nemůžeme riskovat životy našich vojáků, musejí dostat povolení odpovídat na nepřátelské raketomety," dodal.

Také pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zaznamenali "výrazné zvýšení případů porušení příměří východně a severně od Mariupolu".

Evropská unie v úterním prohlášení odsoudila "opětovnou eskalaci násilí v důsledku útoků proti oblastem kontrolovaným vládou" a vyzvala k dodržování mírových dohod, uzavřených v únoru v Minsku.

Britský ministr obrany Michael Fallon označil situaci na Ukrajině za výbušnou, než navštívil výcvikové středisko, kde britští instruktoři pomáhají s výcvikem ukrajinských vojáků. "Nejde o zmrazený konflikt, ale spíše o výbušnou situaci. Mnoho vojáků bylo zabito po uzavření mírových dohod," poznamenal Fallon při schůzce s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem.

Ukrajina v pondělí obvinila povstalce, že zintenzivnili palbu na pozice armády. Připomněla přitom nový nárůst počtu obětí mezi vojáky. Moskva v úterý naopak obvinila Kyjev, že svými "nezodpovědnými akcemi" ohrožuje plnění minských dohod, které mají na východ Ukrajiny vrátit klid a mír.

Žena se zranila nášlapem na minu

Navzdory hrozbě státního bankrotu prezident Petro Porošenko v úterý podepsal zákon, umožňující zvýšit výdaje státního rozpočtu na boj proti povstalcům o dalších 5,3 miliardy hřiven (asi 5,8 miliardy korun).

Ukrajinská média zveřejnila videozáběry z útoku povstalců na jiném úseku fronty.

Útok vedený pěchotou a obrněnými transportéry ale ztroskotal krátce poté, co se na bojišti objevil ukrajinský tank, a tak záběry končí ústupem se zraněným povstalcem na pozadí hořících transportérů.

Těžké zranění utrpěla žena z Doněcka, která poblíž kontrolního stanoviště na linii oddělující obě znepřátelené strany poodešla do pole, kde však šlápla na minu, uvedl list Ukrajinska pravda.

Boje mezi separatisty a vládními vojsky si od loňského dubna vyžádaly už přes 6800 mrtvých.

Související