Kvůli dlouhodobému nedostatku srážek vyschl přítok k pramenům Vltavy, který se nachází poblíž šumavské Kvildy. V místě, k němuž každoročně zamíří tisíce turistů, zůstala studánka, ale hrozí, že i z ní se postupně ztratí voda. Starosta Kvildy Václav Vostradovský se obává toho, že by tak z mapy mohlo definitivně zmizet jedno ze symbolických míst celé Šumavy.

"Pokud ještě sucho nějakou dobu potrvá, troufám si říct, že tato situace skutečně nastane. Ztratili bychom tím jednu z velmi vzácných lokalit," uvedl Vostradovský. Dodal, že řada pramenů jiných říček a potoků v minulosti na Šumavě vyschla.

Pokud by se to samé stalo i u pramenů Vltavy, neznamená to však, že by zanikla celá řeka. Vltava má ve svém počátku spoustu přítoků, které ji zásobují vodou. "Neztratili bychom řeku, ale ztratili bychom místo, které je podle mě naprostým symbolem," uvedl starosta.

Vostradovský dodal, že podle pamětníků nebyla tak katastrofická situace u pramenů Vltavy ani v poválečném období, kdy tehdejší Československo zasáhla extrémně horká a suchá léta. "Celá Černá hora je propojena jednotlivými prameny a potůčky, které se však ztrácejí. Voda zůstává jen v té kamenné studánce, kterou považujeme symbolicky za prameny Vltavy. Ale teď do ní nepramení žádný přítok," řekl.

Prameny Vltavy patří mezi turisticky nejatraktivnější místa Šumavy. Vede k nim turistická a cyklistická trasa a v zimě stopy pro běžecké lyžování. Nachází se zhruba sedm kilometrů od Kvildy. Jejich okolí orkán Kyril před osmi lety zasáhl významným způsobem.

Vysokých teplot se do pátku Česko nezbaví

Tropická vedra s maximálními denními teplotami přes 35 stupňů Celsia budou trvat v Čechách minimálně do pátku, na Moravě do soboty. Nejteplejším dnem by měl být pátek, kdy se očekávají teploty mezi 34 až 38 stupni, ojediněle i vyšší.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

V aktualizované výstraze na velmi vysoké teploty upozorňuje Český hydrometeorologický ústav. Až do odvolání tak trvá výstraha před vysokým nebezpečím požárů. Lidé v přírodě nesmí rozdělávat oheň, kouřit, odhazovat cigaretové nedopalky a používat přenosné vařiče nebo jiné zdroje otevřeného ohně.

Do středeční 22. hodiny by se mohly vyskytnout silné bouřky, ojediněle i s kroupami. Nejpravděpodobnější to je v horských oblastech východních Čech a severní Moravy. V bouřkách by mohlo spadnout až 30 milimetrů srážek, výjimečně by se mohly vyskytnout i kroupy. Pro vyprahlou zemi však žádný zásadní posun k lepšímu znamenat nebudou.

Na Ústecku dokonce nesmí lidé od středy kvůli extrémnímu suchu vstupovat do lesů. Rozhodnutí vydal odbor životního prostředí ústeckého magistrátu. Zákaz bude podle úřední desky platit do konce září. Na Karlovarsku zase od středy platí zákaz odběru povrchových vod z vodních toků na území, které spadá pod povodí Vltavy. Stejné opatření přijali i v Karviné.

Kvůli horkému počasí se ve stojatých a pomalu tekoucích vodách uvolňuje z bahna prudký jed botulotoxin. Ohrožuje vodní ptáky, kteří mohou bez pomoci uhynout, upozorňuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP). 

Současné počasí se může podílet také na autonehodách, a to až na pětině z nich. Únava na řidiče doléhá hlavně mezi druhou až čtvrtou ranní a odpoledne, uvedl Ústřední automotoklub.