Ozbrojenci z hnutí Sinajská provincie napojení na Islámský stát tvrdí, že setnuli hlavu chorvatskému rukojmímu, který byl unesen v Egyptě. Informovaly o tom zahraniční agentury. Na internetu islamisté zveřejnili i údajné snímky jeho mrtvého těla.

Chorvatský premiér Zoran Milanović k tomu později řekl, že zločin zatím nelze se stoprocentní jistotou potvrdit, nicméně panují obavy, že zpráva je pravdivá.

Třicetiletý otec dvou dětí, který se na nedávném videozáznamu identifikoval jako Tomislav Salopek, v Egyptě pracoval. Radikálové ho unesli 22. července.

Podle textu doprovázejícího ve středu zveřejněný snímek byl muž byl zabit "kvůli účasti jeho země ve válce proti Islámskému státu". Na fotografii je vidět zkrvavené tělo a na něm položená hlava. Záběr je pořízen na poušti, za obětí je černá vlajka islamistů.

Salopkovu smrt ve čtvrtek potvrdil také Islámský stát. "V Sinajské provincii vojáci chalífátu zabili chorvatského rukojmího. Stalo se tak poté, co vypršelo ultimátum a egyptská i jeho vlastní vláda se ho zřekly," uvedli islamisté v nahrávce, ve které komentovali své aktuální aktivity na Blízkém východě.

"Tuto zprávu jsme viděli na internetu a nyní ji prověřujeme. Jestliže se potvrdí, že je pravdivá, budeme o tom média informovat prostřednictvím prohlášení," citovala agentura Reuters mluvčího egyptského ministerstva vnitra. Chorvatská diplomacie zatím nemá žádné potvrzení toho, že byl jejich občan zabit, napsal chorvatský deník Jutarnji list.

Podobně se vyjádřil předseda chorvatské vlády Milanović na mimořádné tiskové konferenci. "Je mou povinností přerušit mlčení a sdělit chorvatské veřejnosti, že nemůžeme se stoprocentní jistotou říct, že je pravda to, co vidíme a co je strašlivé," řekl.

"Nevím, jestli to budeme schopni říct v nadcházejících dnech, ale to, co vidíme, nevypadá dobře... Obávám se, že poprvé to, co se stalo občanům jiných států, se nyní stalo chorvatskému občanovi," dodal.

Za údajným zabitím rukojmího stojí ozbrojenci ze skupiny Sinajská provincie. Pod tímto názvem se skrývá skupina Ansar Bajt al-Makdis, která působí na Sinajském poloostrově již řadu let. Nedávno se ale přihlásila k organizaci Islámský stát, jež za uplynulý rok obsadila rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, a změnila si jméno.

Minulý týden ozbrojenci zveřejnili videozáznam, na kterém Salopek říká, že ho radikálové do 48 hodin zabijí, jestliže nebudou propuštěny muslimské ženy uvězněné v egyptských věznicích. 

Mezi těmi, kdo oznámené zabití Salopka odsoudili, je mimo jiné i káhirská univerzita al-Azhar, která je všeobecně uznávanou islámskou autoritou. Podle agentury AP vraždu označila za "démonický čin", jenž je v rozporu s náboženstvím. V prohlášení univerzita rovněž uvedla, že islámské právo, šaría, zakazuje prolévat krev cizinců a že to, co "teroristé" udělali, je zradou proroka Mohameda a všech muslimů.

Chorvatské ministerstvo zahraničí již 24. července informovalo o tom, že skupina ozbrojených mužů v Egyptě unesla chorvatského občana, který tam pracoval.

Na videu nazvaném Vzkaz egyptské vládě muž klečel a měl na sobě oranžovou kombinézu, kterou obvykle nosili vězni islamistů. Za Salopkem stál maskovaný muž s nožem v ruce. Zároveň byla vidět černá vlajka islamistů.

Související