Na severovýchodě Německa v noci na čtvrtek vyhořela stodola manželů Lohmeyerových, kteří jsou hlasitými kritiky místní neonacistické scény. Podle policie byl požár zřejmě úmyslně založen, zatím ale není jasné, zda je za činem politický motiv, uvedla rozhlasová stanice NDR.

Incident se odehrál v malé vesnici Jamel ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. Vesnice, kde Lohmeyerovi žijí, je v Německu nechvalně známá tím, že ji ovládají příznivci krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD). V minulosti tam neonacisté například oslavovali narozeniny nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Výše škody vyčíslena zatím nebyla, dřevěná budova s doškovou střechou ale zcela shořela. Podle rodiny bylo velkým štěstím, že plameny nepřeskočily i na blízkou obytnou budovu.

Lohmeyerovi jsou podle NDR přesvědčeni, že za požárem stojí krajní pravice. Manželé na poměry v obci pravidelně upozorňují a na svém pozemku i přes anonymní výhrůžky pořádají setkání či koncerty proti neonacismu.

Na konci měsíce Lohmeyerovi za svou činnost převezmou cenu za občanskou odvahu. V minulosti obdrželi již několik podobných uznání.

Související