Německá prokuratura obžalovala sedm současných a jednoho bývalého zaměstnance Deutsche Bank za údajné daňové podvody související s obchodováním s emisními povolenkami.

Způsobené škody prokuratura odhaduje na 220 milionů eur (šest miliard korun), informovala ve čtvrtek agentura DPA.

Obvinění se prý podíleli na takzvaných karuselových podvodech. Při těch se nakupují emisní povolenky v jiné členské zemi Evropské unie bez zaplacení daně z přidané hodnoty.

Povolenky následně projdou řetězcem firem, poslední z nich je prodá zpět do zahraničí a požaduje po státu vrácení daně, která nebyla nikdy zaplacena.

Evropský policejní úřadu (Europol) podle agentury Reuters odhaduje, že takovéto podvody stály od roku 2008 daňové poplatníky více než pět miliard eur (více než 135 miliard korun).

Prokuratura případ zahrnující zaměstnance Deutsche Bank vyšetřuje už od roku 2010, největší německá banka prý při vyšetřování spolupracuje.

"Naše vyšetřování případu kolem oxidu uhličitého pokračuje," uvedla ve čtvrtek Deutsche Bank. "S úřady spolupracujeme," dodala.

Obvinění jsou podle prokuratury ve věku 33 až 64 let. Jsou mezi nimi dva manažeři, dále pak obchodník s komoditami, zaměstnanec daňového oddělení a bývalý manažer z oddělení pro obchodování s emisními povolenkami.

Související