Spojené státy musejí nahradit Kubě mnohamilionové ztráty, které karibský ostrov utrpěl v důsledku amerického hospodářského embarga. Napsal to kubánský vůdce Fidel Castro v eseji Realita a sny, kterou ve čtvrtek publikovala havanská média. Článek vyšel v den Castrových 89. narozenin a těsně před historickou návštěvou amerického ministra zahraničí Johna Kerryho.

Šéf americké diplomacie má v pátek slavnostně otevřít americké velvyslanectví v Havaně po 54 letech diplomatického odcizení. Přestože diplomatické styky jsou formálně obnoveny, hospodářské embargo zůstává v platnosti.

Kuba podle Castra "nikdy nezastaví boj za mír a blahobyt všech lidí na planetě bez ohledu na barvu jejich kůže a zemi jejich původu," napsal kubánský vůdce.

Novou etapu vztahů s USA, kterou ve funkci kubánského prezidenta otevřel jeho bratr Raúl Castro, starší Fidel ve své stati nekomentuje. Píše ale, že po druhé světové válce a jaderném bombardování Japonska se "Spojené státy staly nejbohatší zemí na zničené planetě, plné mrtvých, zraněných a hladovějících".

Kerry přijede v pátek na Kubu jako první americký ministr zahraničí po roce 1945. Zúčastní se formálního ceremoniálu vztyčení americké vlajky u budovy velvyslanectví USA v Havaně.

Související