Ústavní soud (ÚS) v pátek nařídil Vrchnímu soudu v Praze, aby znovu řešil žalobu romského páru na město Kladno a stát kvůli údajné diskriminaci při přidělování bytů. Původně Krajský soud v Praze přiznal žalobcům omluvu a 40 tisíc korun od Kladna, a to zejména kvůli tomu, že nikdo neřešil špatný stav bytu. Ve zbytku žalobu zamítl, vrchní soud pak verdikt potvrdil.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tvrzení o plánovité a úmyslné diskriminaci Romů justice odmítla. Podle ústavních soudců ale v rozsudku chybí důkladnější odůvodnění. Rozsudek krajského soudu je vnitřně rozporný, řekl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Vrchní soud by měl lépe vysvětlit, jakému diskriminačnímu a segregačnímu jednání byli Romové vystaveni, případně zda se týkal širší skupiny lidí. Justice by se také měla zabývat případnou nepřímou diskriminaci, která sice nevyplývá přímo z právních předpisů, ale projevuje se při jejich aplikaci.

"ÚS řešil pouze kvalitu rozhodnutí, nikoliv to, jestli šlo o diskriminaci, anebo nešlo. To bude věcí soudů, aby se znovu zabývaly touto otázkou," uvedl Fenyk.

"Celá věc se vrátí k vrchnímu soudu, tím pádem mají šanci dostat odškodnění, mají šanci na nové spravedlivé projednání věci," komentoval rozhodnutí Marcel Glasa ze sdružení IQ Roma Servis. V českých městech podle něj často vznikají segregované čtvrti, kde žijí sociálně slabí lidé.

"I když jsou pravidla pro přidělování bytů neutrální, tak faktický dopad je často segregační," uvedl Glasa. Doplnil, že z běžného trhu s nemovitostmi jsou Romové prakticky vyřazeni kvůli odmítání ze strany pronajímatelů.

Romové v žalobě na ochranu osobnosti také požadovali, aby Kladno změnilo pravidla pro přidělování bytů a nabídlo jim nájemní bydlení mimo sociálně vyloučené lokality. Výsledek sporu je podle Fenyka otevřený, nález ÚS označil spíše za procesní.