Na řeckém ostrově Kos začne fungovat nouzové středisko pro uprchlíky na palubě velkokapacitního trajektu Eleftherios Venizelos. Plavidlo vyslala k ostrovu vláda v Aténách, aby ulehčila místním úřadům, které registraci obrovského počtu běženců nezvládají. Na Kos denně připlouvá několik stovek migrantů z jen několik kilometrů vzdáleného pobřeží Turecka, jde převážně o jednotlivce i celé rodiny ze Sýrie.

Trajekt, který může přijmout 2500 až 3000 uprchlíků, připlul k ostrovu v Egejském moři už v pátek. V sobotu má začít odbavovat první běžence: určen bude výhradně pro Syřany, kteří mají vzhledem k tamnímu válečnému konfliktu prakticky zaručený úspěch u svých žádostí o udělení azylu.

V pátek pozdě večer a v noci na sobotu Kos opustilo asi 1900 Syřanů, kteří už se u úřadů registrovali, uvedla agentura Reuters. Zamířili trajektem do Atén. Starosta Kosu Jorgos Kyritsis ale vypočítal, že denně na ostrov dorazí až 800 dalších uprchlíků, celkem jich nyní v provizorních obydlích a pod širým nebem přebývá asi 4000.

Migranti se ke Kosu dostávají nejčastěji na gumových člunech, které vyplouvají z jen čtyři kilometry vzdáleného pobřeží Turecka. Na moři mezi Tureckem a Řeckem je ale mohou zastavit čluny pobřežní stráže: podle tureckých úřadů bylo v Egejském moři za posledních pět dní takto zadrženo 2719 migrantů. Za celý letošní rok už počet zastavených migrantů překročil číslo 33 tisíc.

Podle posledních údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos do Evropy po moři připlulo už více než 237 tisíc migrantů. Nejvíce, zhruba 135 tisíc, jich skončilo v Řecku. Do Itálie se ze severní Afriky dostalo do konce července 93 540 lidí. Během plavby přes Středozemní moře zároveň přišlo nejméně 2300 uprchlíků o život.

Související