Americký realitní magnát Donald Trump, který je zatím v čele žebříčku republikánských kandidátů na prezidentský úřad, se v neděli poprvé s veřejností podělil o své priority v oblasti zahraniční politiky. V pořadu televize NBC Meet the Press označil jadernou smlouvu s Íránem za nepovedenou a nasazení pozemních vojsk USA proti Islámskému státu za potřebné. Nedostatečná je podle Trumpa vděčnost arabských států za americkou finanční podporu.

Tým, který za USA dojednával dohodu o kontrole íránského jaderného programu, byl podle Trumpa nekompetentní, a to včetně ministra zahraničí Johna Kerryho. Smlouva je sice špatná, ale bylo by velmi obtížné od ní ustoupit, soudí republikánský prezidentský kandidát. Bude-li proto zvolen, postará se prý aspoň o to, aby Írán nemohl podvádět.

Pro porážku teroristů z Islámského státu je podle Trumpa zapotřebí ovládnout ropná naleziště v Iráku, která islamisté dobyli. K dosažení tohoto cíle je zapotřebí nasazení pozemních sil, řekl americké televizi. Na dotaz, zda by mělo jít o síly americké, odpověděl Trump "OK".

Saúdská Arábie a američtí spojenci z Perského zálivu by Spojeným státům měly zaplatit za jejich podporu, protože Americe vděčí za svou existenci. "Bráníme Saúdskou Arábii, posíláme tam lodě a letadla. Jakmile je ve světě zmatek, uděláme to zas. Zpátky nedostaneme nic. Vydělávají přitom miliardu denně," poznamenal Trump na adresu saúdského království.

Miliardář, který se o prezidentský úřad uchází poprvé, komentoval i krizovou situaci na východní Ukrajině. Proti členství Kyjeva v Severoatlantické alianci by nebyl, nelíbí se mu ale politika Německa. "Jsem pro spravedlnost a zdravý rozum. Nelíbí se mi, že my jsme kvůli Ukrajině proti Rusku, zatímco Němci sedí a dostávají právě z Ruska ropu a všechen plyn, co potřebují," prohlásil Trump.

Související