Záchranné týmy našly trosky letadla, které se v neděli zřítilo nad odlehlou indonéskou provincií Papua na ostrově Nová Guinea i s 54 lidmi na palubě. Místo nálezu je asi 12 kilometrů od města Oksibil, informovala v pondělí indonéská agentura Antara s odvoláním na policii. 

Kontakt s letadlem typu ATR42 aerolinek Trigana Air se přerušil v neděli odpoledne půl hodiny po jeho startu z Jayapury u hranice s Papuou-Novou Guineou. Stroj mířil do Oksibilu, kam ale nedoletěl. Let měl trvat jen 45 minut a posádka se naposledy ohlásila deset minut před předpokládaným přistáním.

Podle agentury Reuters přepravovali čtyři cestující letu velký objem peněz. 6,5 milionu rupií v hotovosti (v přepočtu přibližně 470 tisíc dolarů, tedy více než 11 milionů korun) bylo určeno na úhradu vysokých poplatků za palivo domácností v guinejském městě Oksibilu. Zásilku převáželi v pytlích čtyři zaměstnanci indonéské pošty, o osudu peněz nejsou žádné informace.

Podle mluvčího místní policie není tento způsob přepravy ničím výjimečným, neboť na ostrově chybí potřebná pozemní infrastruktura. Nepředpokládá se, že by přítomnost hotovosti na palubě letadla měla nějakou spojitost s jeho pádem.  

Nic se také zatím neví o tom, zda některý z cestujících katastrofu přežil. Všichni cestující, mezi nimiž bylo pět dětí, byli Indonésané.

Příčina nehody je nadále nejasná. Místní obyvatelé ale už dříve informovali záchranáře o částech vraku. V místě nálezu trosek ale panovalo špatné počasí a pátrací akci brzy přerušila noc a rozjela se opět dnes ráno místního času.

Týmy záchranářů směřují na místo pádu letadla letecky i pěšky. Trosky leží v mimořádně obtížně dostupné oblasti ve výšce 2600 metrů nad mořem. Místo navíc pokrývá hustá džungle. Aby usnadnila likvidaci havárie, chce indonéská armáda vybudovat nedaleko dopadu letounu přistávací plochu pro vrtulníky.

Indonésie nemá nejlepší pověst v bezpečnosti létání. Evropská unie kvůli bezpečnostním problémům v letech 2007 až 2009 zakázala indonéským leteckým společnostem létat do Evropy.

Loni v prosinci se do Jávského moře za bouřky zřítilo letadlo společnosti AirAsia na lince ze Surabayi do Singapuru a všech 162 lidí na palubě zahynulo.

Trigana je malá letecká společnost, která byla založena v roce 1991 a která létá na asi čtyřiceti domácích linkách.

Související