Čínská policie zadržela deset osob podezřelých z podílu na středeční ničivé explozi v přístavních skladech města Tchien-ťinu. Oznámila to agentura Nová Čína. Mezi zadrženými jsou manažeři společnosti, která vlastní skladiště nebezpečného materiálu, kde k výbuchu došlo. Peking nařídil celostátní kontrolu uskladnění výbušnin a jedovatých látek, aby zabránil dalším neštěstím. Odvolán byl i šéf čínského úřadu pro bezpečnost práce.

Tragédie si vyžádala nejméně 114 mrtvých, desítky lidí jsou stále pohřešovány. Velký počet obětí je mezi hasiči, kteří přispěchali na místo katastrofy jako první. Zahynulo jich 50, dalších 52 se pohřešuje. Pro čínský hasičský sbor je výbuch v Tchien-ťinu nejtragičtější událostí v dějinách.

Záchranářské práce a likvidaci následků havárie v úterý komplikuje nepříznivé počasí. Přes Tchien-ťin se přehnala bouře a panují obavy, že prudký déšť může nebezpečné látky buď rozšířit do okolí, nebo vlivem chemické reakce způsobit další výbuch. Experti varují, že v případě pokračujících srážek bude zapotřebí místo exploze s pomocí čerpadel vysušit.

Čínská vláda dává opakovaně najevo, že při vyšetřování tragické události se nezastaví před ničím. Premiér Li Kche-čchiang prohlásil, že justice incident pečlivě vyšetří a potrestá všechny, kdo nesou odpovědnost. "Musíme dát odpověď rodinám obětí, všem obyvatelům Tchien-ťinu, čínskému lidu, dějinám," řekl předseda čínské vlády.

Agentura Nová Čína dnes překvapivě oznámila, že byl odvolán šéf státního úřadu pro bezpečnost práce Jang Tung-liang. Je prý vyšetřován kvůli "závažnému porušení disciplíny a zákonů", ale agentura nesdělila, zda vyšetřování souvisí s neštěstím v Tchien-ťinu. Jang přitom od roku 2001 do roku 2012 působil ve funkci místostarosty tohoto města a mnoho let působil také v ropném a chemickém průmyslu. Ještě v pondělí Tchien-ťin navštívil.

Ve skladech bylo podle vyšetřovatelů uloženo 700 tun kyanidu sodného, což odporuje čínským bezpečnostním předpisům. Celkem našli záchranáři v přístavním skladišti 40 druhů nebezpečného materiálu o celkové váze 3000 tun, oznámil šéf čínských hasičů Niou Chue-kuang. Mnohé z nich se využívají k výrobě trhavin, zábavní pyrotechniky a raketového paliva.

Žádná toxická látka do ovzduší ani do moře neunikla, ujišťují čínské úřady. Veškeré vodní toky procházející přístavištěm byly zablokovány s použitím norných stěn.

Výbuchy v Tchien-ťinu patří mezi nejtragičtější průmyslová neštěstí v posledních letech v Číně. V červnu 2013 si požár v drůbežárně v provincii Ťi-lin vyžádal 121 obětí. V srpnu 2014 zabil výbuch prachu v kovozpracující továrně ve východočínské provincii Ťiang-su 97 osob.

Související