Neznámí pachatelé se v úterý v centru Bangkoku pokusili o další atentáty. Při prvním útoku neznámý muž shodil z jednoho z mostů nálož, která explodovala ve vodě. Později další útočník odpálil bombu u stanice městské rychlodráhy. Incidenty se odehrály den po ničivém útoku, při němž v centru města zahynulo 22 lidí a desítky dalších byly zraněny.

"Kdyby trhavina do vody nespadla, oběti by nepochybně byly," citovala agentura Reuters po prvním útoku thajský policejní zdroj. V obou případech byly nálože ve srovnání s pondělním útokem malé. Pachatelé unikli, policie po nich pátrá.

Bilanci pondělní tragédie úřady stále upřesňují. Mezi oběťmi je i sedm zahraničních turistů, tři Číňané, dva Malajsijci, jeden Filipínec a jeden turista ze Singapuru. Česká ambasáda nemá informace, že by mezi mrtvými byli Češi. Hospitalizováno bylo 123 lidí, mnozí v kritickém stavu.

Křižovatka před chrámem byla dnes ráno uvolněna pro dopravu, v místě se shromažďují davy zahraničních turistů a zvědavců. Vláda na dnešek svolala mimořádnou schůzi pod vedením premiéra Čana-Oči Prajutcha, který se loni v květnu dostal k moci vojenským pučem.

Policie podle agentury DPA pátrá po muži s batohem, který se v kritické době pohyboval v místě neštěstí a opustil je později bez batohu. Jeho postavu zachytily pouliční kamery. Muž ve žluté košili prý nevypadal jako Thajec, žádné další informace o něm ale nejsou. "Není jasné, kdo to je," upozornil předseda vlády. Vyšetřovatelé záběry analyzují. 

Za nejbrutálnější násilný útok v thajských dějinách označil v úterý incident thajský premiér Prajutch Čan-Oča. Prajutch v thajské televizi prohlásil, že v zemi "stále ještě operují protivládní skupiny". Nikoho konkrétního ale z pumového útoku neobvinil.

Policie údajně nechává všechny vyšetřovací verze otevřené, včetně útoku muslimských separatistů z jihu země nebo čínských Ujgurů, které minulý měsíc Thajsko vyhostilo zpět do Číny.

Bomba, která byla použita při útoku, ale zřejmě nepatří k výbavě, na jakou jsou místní úřady u muslimských separatistů působících na jihu země uvyklé. Podle agentury Reuters to dnes sdělil šéf thajské armády.

"Neshoduje se to s incidenty v jižním Thajsku. Typ použité bomby také nemá s jihem nic společného," řekl armádní šéf a náměstek ministra obrany generál Udomdedž Sitabutr v televizním rozhovoru. 

Související