Ruské potravinové embargo, vyhlášené jako odveta za sankce Západu, má podle agentury Interfax první českou ztrátu. V Kaliningradské oblasti na západě Ruska prý zničili 20 tun rajčat označených jako český reexport původem z Makedonie. Makedonské úřady se ale údajně k zásilce nehlásí.

Podle regionální kaliningradské odbočky ruské zemědělské inspekce Rosselchoznadzor se podařilo zmařit nezákonný dovoz 19,8 tuny rajských jablek z Česka. Na ruské území se prý kontraband dostal přes sousední Polsko jako reexport. Opatřen byl českým fytosanitárním certifikátem, který byl vydán na základě jiného fytosanitárního certifikátu z Makedonie.

Makedonská zemědělská inspekce ale prý s kauzou nemá nic společného. Na dotaz ruských úředníků podle Interfaxu sdělila, že žádný certifikát na rajčata nevydala. Následoval proto pokyn kontrolorů podezřelou zásilku zničit.

Ruská média od vyhlášení embarga pečlivě sledují likvidaci evropských potravin, o zničení zásilky z České republiky ale dnes informovala poprvé. Často se v tisku objevují zprávy o ničení polských jablek nebo ovoce z jižní Evropy.

Sankční potraviny bývají často fiktivně označené jako zboží z Běloruska, z Kazachstánu nebo z jiných států, na něž se ruské embargo nevztahuje. Terčem ruských sankcí není ani Makedonie.

Ruský prezident Vladimir Putin vydal příkaz likvidovat nezákonně dovážené zboží počátkem srpna. Krok vyvolal protesty ruské veřejnosti, která v ničení jinak nezávadných zemědělských produktů nevidí smysl. Kreml ale na svém rozhodnutí trvá.

Související