Speciální jednotka ukrajinské tajné služby SBU zadržela pět ruských občanů, kteří údajně připravovali teroristické útoky v hlavním městě Kyjevě. Oznámila to v úterý SBU. Rusové prý patřili k mezinárodní teroristické síti, po jednom ze zatčených pátral Interpol. Loni byl už dopaden v jedné evropské zemi, avšak podařilo se mu uprchnout z vězení.

Zadrženým Rusům komando SBU zabavilo pistole, munici a ostrý granát. V jejich pronajatém bytě našlo plány na výrobu improvizovaných bomb a součástky k jejich zhotovení. Obvinění jsou z terorismu, za což jim může hrozit až 15 let vězení. Soud souhlasil s uvalením vyšetřovací vazby.

Ruská média připomněla, že SBU již nejednou ohlásila, že zadržela údajné ruské diverzanty, Moskva však oficiálně tvrdí, že na Ukrajině neoperují ani ruští vojáci, ani agenti tajných služeb. Ruské velvyslanectví v Kyjevě podle stanice Echo Moskvy dosud nebylo o zadržení ruských občanů vyrozuměno.

Naopak ruská policie v úterý oznámila, že v okolí Moskvy rozprášila "mezinárodní zločineckou skupinu", která ze zakázaných západních syřidel vyráběla padělané sýry, a to v hodnotě odpovídající téměř tři čtvrtě miliardě korun. Sýry pod zfalšovanými etiketami se prodávaly v moskevských a petrohradských lahůdkářstvích. Šestici obviněných hrozí až deset let za mřížemi.

Moskva loni v létě zakázala dovoz západních potravin v odvetě za západní sankce, uvalené kvůli anexi Krymu a ruské roli v konfliktu na východě Ukrajiny. Letos byly sankce a protisankce prodlouženy. Od 6. srpna ruské úřady zničily stovky tun zabavených potravin, protože neprověřené zboží by mohlo být zdraví nebezpečné.

Podle průzkumů však polovička Rusů nesouhlasí s likvidací západních potravin v zemi, která si dosud pamatuje hladomory a kde podle úřadů 16 procent populace žije pod hranicí bídy.

Napětí eskaluje i na bojišti

Úterní právy z bojiště na východě Ukrajiny potvrzují obavy politiků z eskalace konfliktu. Přes noc podle ukrajinských a ruských médií zahynulo na donbaské frontě devět lidí, porušování příměří bylo patrné prakticky na celé bojové linii. Západní zpravodajové i evropští pozorovatelé upozorňují na přesuny těžkých zbraní.

Ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy anektovaného Krymu obvinil z eskalace konfliktu v Donbasu ukrajinskou vládu.

Povstalecká agentura DAN informovala o pokračujících bojích ve městě Horlivka, které drží separatisté. V noci tam při dělostřeleckém ostřelování údajně zahynuli tři lidé, další dva zemřeli v nedalekém Doněcku.

O ztrátách informovala i ukrajinská armáda. V Mariupolu na jihu doněcké oblasti zahynuli dva civilisté, na jiných místech fronty zemřeli dva vojáci a šest jich bylo zraněno. Zpravodaj agentury AP zaznamenal v okolí Doněcka pohyby těžkých zbraní doprovázené salvami z granátometů.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) oznámili, že z míst trvalé dislokace zmizelo nemálo zbraní, které byly podle únorových mírových dohod z fronty dříve odsunuty. Na dvě stanoviště povstalců nebyli pozorovatelé vpuštěni, na třetím nenašli baterie raketometů Grad. Vzbouřenci přiznali, že byly přesunuty do Doněcku.

Boje mezi proruskými separatisty a vládními vojsky si od loňského dubna vyžádaly více než 6800 mrtvých.

Související