Australské Melbourne zůstává již pátý rok v řadě nejlepším městem pro život. Vyplývá to z aktuální analýzy Economist Intelligence Unit (EIU) spjaté s prestižním britským týdeníkem The Economist. Praha se ze 140 porovnávaných měst umístila na 59. příčce. Na druhém místě - stejně jako loni - skončila Vídeň, třetí je kanadský Vancouver.

Žebříček porovnává kvalitu života v různých městech světa. Hodnotí tradičně klíčové faktory, jako je stabilita, zdravotní péče, kultura a životní prostředí, vzdělávání a infrastruktura.

S letošním hodnocením měst zahýbaly celosvětové nepokoje. Teroristické útoky ve Francii či Tunisku, postup Islámského státu (IS) na Středním východě, střety na Ukrajině, ale také policejní brutalita či omezování demokracie v řadě míst světa oslabily globální bezpečnost, připomíná ve zprávě EIU. 

Nejvíce si za posledních pět let pohoršily syrský Damašek, ukrajinský Kyjev a libyjský Tripolis. Damašek zároveň letos opět skončil na úplném dně žebříčku. Následuje ho bangladéšská Dháka a Port Moresby, metropole a přístav Papuy-Nové Guiney. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podmínky pro život se naopak nejvýrazněji zlepšují v Harare v Zimbabwe (133. místo), v nepálském Káthmándú (124. místo) a v Dubaji (75. místo). O něco lépe v porovnání s předchozími roky se žije také obyvatelům Varšavy (64. místo) a Bratislavy (63. místo), vyplývá z analýzy. Špičku žebříčku pak tradičně ovládají především kanadská a australská města.

Prahu v pořadí předběhl například Berlín, který je podle EIU dvacátý nejpříhodnější pro život, ale také maďarská Budapešť (45. místo). Za českou metropolí naopak kromě Bratislavy či Varšavy skončil také Peking (69. místo) či Moskva (81. místo).

Pořadí zemí v žebříčku

1. Melbourne (Austrálie)
2. Vídeň (Rakousko)
3. Vancouver (Kanada)
4. Toronto (Kanada)
5. Adelaide (Austrálie)
6. Calgary (Kanada)
7. Sydney (Austrálie)
8. Perth (Austrálie)
9. Auckland (Nový Zéland)
10. Helsinky (Finsko)
11. Curych (Švýcarsko)
...  
20. Berlín (Německo)
45. Budapešť (Maďarsko)
59. Praha (Česká republika)
63. Bratislava (Slovensko)
64. Varšava (Polsko)
...  
138. Port Moresby (Papua-Nová Guinea)
139. Dháka (Bangladéš)
140. Damašek (Sýrie)
Související