Ministři financí eurozóny ve středu schválili vyplácení prvních 26 miliard eur (zhruba 700 miliard korun) z nového záchranného programu pro Řecko. Oznámili to zástupci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), jehož prostřednictvím budou peníze vyplaceny.

Peníze Aténám umožní mimo jiné uhradit splátku Evropské centrální bance (ECB), splatnou ve čtvrtek. 

ESM potvrdil, že během tří let poskytne v rámci finanční pomoci Řecku až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Ministři financí eurozóny se na podmínkách třetího záchranného programu pro zadlužené Řecko shodli již minulý týden. Ve středu program překonal poslední klíčovou překážku, když získal souhlas německého parlamentu.

Řecko muselo výměnou za pomoc slíbit další strukturální reformy a úsporná opatření a zvýšení daní.

Řecké ministerstvo financí uvedlo, že 13 miliard eur z první části pomoci by mělo obdržet již ve čtvrtek ráno.

Většina z těchto peněz bude použita na splácení dluhů, včetně dřívějšího překlenovacího úvěru z celounijního Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM).

Dalších deset miliard eur z první části pomoci by podle agentury DPA mělo směřovat na zvláštní účet určený na podporu bankovního sektoru. Zbývající tři miliardy prý Řecko obdrží až na podzim.

Eurozóna doufá, že do pomoci Řecku se stejně jako v předchozích záchranných programech zapojí i Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten by měl o své účasti v programu rozhodnout v říjnu. Fond má pochybnosti ohledně udržitelnosti řeckého dluhu a vyzývá eurozónu k jeho zmírnění.

Šéf ministrů financí eurozóny, takzvané euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem vyjádřil přesvědčení, že eurozóna se dokáže s MMF na jeho účasti v programu dohodnout.

Dijsselbloem dnes rovněž upozornil, že Řecko má před sebou obtížnou cestu. "Budeme tento proces pozorně sledovat," prohlásil. "Nebude to snadné. Určitě narazíme v příštích letech na problémy, ale věřím, že je dokážeme vyřešit," dodal.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble vyjádřil naději, že záchranný program v dlouhodobějším horizontu přispěje k oživení řecké ekonomiky.

"Pokud Řecko splní své závazky a program bude plně a důrazně realizován, pak se může řecká ekonomika vrátit k růstu," řekl. "Příležitost tu je. Zda bude využita, o tom mohou rozhodnout pouze Řekové," dodal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru