Podpora favoritky amerických demokratických prezidentských primárek Hillary Clintonové je nejnižší za posledních téměř 15 let. Vyplývá to z průzkumu televizní stanice CNN, podle níž jí kladně hodnotí 44 procent Američanů, kdežto negativní dojem dělá na 53 procent obyvatel země. To je podle CNN nejhorší výsledek od března 2001.

Někdejší ministryně zahraničí a neúspěšná uchazečka o demokratickou prezidentskou nominaci z roku 2008 má bez ohledu na pokles popularity stále pevně v rukou současný vnitrostranický souboj.

Proti červenci její podpora mezi voliči demokratů poklesla o devět procentních bodů, se 47 procenty má však dosud velký náskok před druhým politikem v pořadí, vermontským senátorem Berniem Sandersem. Ten si proti minulému průzkumu polepšil o deset bodů a podporuje jej 29 procent voličů.

Za poklesem obliby Clintonové je podle analytiků zejména aféra s používáním soukromého e-mailového serveru během působení v čele ministerstva, kterou v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním stále probírají média. Naproti poklesu důvěryhodnosti vidí většina voličů podle průzkumu její nejsilnější stránku v zahraniční politice, boduje však rovněž navrhovanými recepty pro americkou ekonomiku.

Mezi republikány si v průzkumech udržuje náskok více než deseti procentních bodů miliardář Donald Trump, za nímž jsou seřazeni bývalý guvernér Floridy Jeb Bush a neurochirurg Ben Carson.

Související