Přinejmenším 29 lidí bylo zraněno při čtvrtečním výbuchu vozu naloženého trhavinou před budovou egyptských bezpečnostních sil na severním předměstí metropole Káhiry. S odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví o tom informovaly světové agentury. K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).

Podle svědků citovaných agenturou Reuters byla exploze slyšet v několika blízkých čtvrtích Káhiry. Síla exploze rozbila okna i v budovách vzdálených několik bloků od místa útoku. Mluvčí policie uvedl, že atentátník vůz v ranních hodinách odstavil nedaleko sídla policie a soudu a poté ujel na motorce. Šest z téměř třiceti zraněných jsou příslušníci policie, ostatní jsou civilisté.

K útoku se přihlásila místní odnož radikální organizace IS, která působí především na Sinajském poloostrově, poměrně často ale podniká útoky i na cíle v hlavním městě. Atentát je podle prohlášení zveřejněného na sociálních sítích odplatou za smrt šesti "bratrů mučedníků", které Egypt v květnu popravil za účast na loňském teroristickém útoku na Sinaji.

Egypt se se zvýšeným násilím radikálů potýká od roku 2013, kdy armáda svrhla prezidenta Muhammada Mursího, zvoleného za islamistické Muslimské bratrstvo. Po zákazu bratrstva se extremisté zaměřili na vojáky a policisty a útočí na ně zejména na Sinaji, ale také v egyptských městech.

Minulý týden byli zraněni čtyři policisté při výbuchu bomby poblíž budovy soudu na východě Káhiry, k němuž se přihlásila islamistická skupina Adžnád Misr.

V neděli podepsal prezident Abdal Fattáh Sísí nový protiteroristický zákon, který podle něj umožní policii a armádě efektivnější boj s terorismem. Řada egyptských i mezinárodních organizací ale zákon kritizuje. Podle Amnesty International norma zemi vrací do dob autoritářského režimu prezidenta Husního Mubáraka, kterého svrhla lidová revoluce v roce 2011.

Související