Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor, který má na starosti regulaci médií, nově vyhrožuje zákazem Wikipedie. Nelíbí se mu heslo, pod nímž je na stránkách uvedený recept na charas, druh hašiše. Roskomnadzor poslal administrátorům Wikipedie dopis, ve kterém varuje, že celý web zakáže, pokud tento příspěvek neodstraní. Informoval o tom server Meduza.io

Úřad tvrdí, že z důvodu bezpečnostních protokolů Wikipedie nemůže zablokovat pouze jeden článek, a bude proto nucen vypnout celý web. Svou hrozbu již Roskomnadzor vyvěsil i na stránkách VKontakte, které jsou v Rusku alternativou Facebooku.

V srpnu Roskomnadzor na jeden den zakázal jiné populární stránky - Reddit.com. Cenzorům vadil článek s názvem "Minimální a spolehlivé metody, jak pěstovat psychotropní houby". Úřadu se tehdy díky bezpečnostnímu protokolu stránek podařilo zablokovat konkrétní článek pro přibližně 30 procent ruských uživatelů.

Není proto jasné, proč v případě Wikipedie, která používá stejný bezpečnostní protokol jako Reddit, neuplatní obdobný postup.

Ruští cenzoři bojují už i proti internetovým memům. Západ kroutí hlavou - čtěte ZDE

Je to poprvé, co Moskva hrozí přímo soudním rozhodnutím, že Wikipedii definitivně zablokuje. Již předtím obsah webu prošetřovaly dvě ruské policejní agentury: Federální služba pro ochranu práv spotřebitele a Federální služba pro kontrolu léčiv.

Související