Dva lidé v pátek večer utrpěli vážná zranění a jeden lehké při střelbě v rychlovlaku Thalys jedoucím z Amsterodamu do Paříže. Šestadvacetiletého útočníka původem z Maroka následně zneškodnili dva spolucestující američtí vojáci. Mladík byl v hledáčku tajné služby v několika státech. Podle všeho jde o islamistu, který se nedávno vrátil ze Sýrie, kde v občanské válce bojují mimo jiné muslimští extremisté. 

Belgický premiér Charles Michel označil incident za teroristický čin. Podle francouzského ministra vnitra Bernarda Cazeneuvea je útočník podezřelý z příslušnosti k "radikálnímu islámskému hnutí". Totožnost 26letého muže se stále ověřuje.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve na tiskové konferenci upřesnil, že při útoku byli dva lidé zraněni těžce a jeden lehce. Jedním z těžce zraněných je Američan, který útočníka zneškodnil. Čin obou zachránců už ocenili francouzský prezident François Hollande i jeho americký protějšek Barack Obama, stejně jako množství lidí na sociálních sítích.

"Prezident vyjádřil hlubokou vděčnost za odvahu a rychlý úsudek několika cestujících včetně amerických vojáků, kteří obětavě útočníka přemohli," uvedl Bílý dům v prohlášení. "Je očividné, že jejich hrdinská akce zřejmě zabránila mnohem horší tragédii." Jeden z vojáků americké námořní pěchoty se v červenci vrátil z Afghánistánu, druhý slouží na Azorech, uvedla AP. Podle agentury AFP hodlá úspěšné aktéry zásahu proti střelci osobně přijmout prezident Hollande v Elysejském paláci.

Dalšími zraněnými jsou Brit a francouzský herec Jean-Hugues Anglade známý z filmu Brutální Nikita. Ten se podle médií pořezal o sklo při pokusu spustit alarm.

Policie pachatele zadržela v železniční stanici v Arrasu, 185 kilometrů severně od francouzského hlavního města. Muž je Maročan nebo Francouz marockého původu.

Motiv jeho činu není zatím znám. Případ vyšetřuje protiteroristická složka policie, podle níž byl útočník v hledáčku francouzských tajných služeb. Později obeznámení s ním potvrdili i jejich kolegové z Belgie a Španělska. Podle listu El País je muž navrátilcem ze Sýrie. 

Útočník oblečený do džín a modrého trička, který nastoupil v Bruselu, byl vyzbrojený automatickou puškou, zřejmě typu Kalašnikov, pistolí a nožem. Cestující podle agentury AFP nejprve zaslechli výstřel a řinčení rozbitého skla.

Američtí vojáci podle BBC pak zjistili, že někdo nabíjí zbraň na záchodě, a vrhli se na něho, když vyšel ven. Když se útočník připravil ke střelbě, jeden z nich křikl na toho druhého: "Spencere, na něj!"

Muž uběhl chodbičkou asi deset metrů a vrhl se na střelce, kterého chytil pod krkem. Mezitím druhý voják pachateli vyrval zbraň. Útočník ale ještě stačil vytáhnout nůž a prvního z Američanů několikrát pořezat na zátylku a skoro mu amputovat palec. K dvojici vojáků se připojil ještě třetí Američan - společně pachatele zbili až do bezvědomí.

Některý z účastníků incidentu údajně utrpěl střelné zranění, ale zatím není jasné, kdo to byl. Lehce zraněn byl také francouzský herec Jean-Hugues Anglade známý z filmu Brutální Nikita, který rozbil okenní sklo, aby spustil poplach.

Francouzský ministr vnitra Cazeneuve prohlásil, že Američtí cestující byli velmi odvážní a bez jejich zásahu mohla být z události velmi vážná tragédie. Vyzval však k obezřetnosti při hodnocení povahy útoku předtím, než bude celá událost prošetřena.

Podle prohlášení úřadu francouzského prezidenta Françoise Hollanda k útoku došlo, když vlak projížděl přes Belgii. Hollande uvedl, že mluvil s belgickým premiérem Charlesem Michelem a obě vlády spolupracují při vyšetřování. Michel na svém účtu na Twitteru označil útok za teroristický a vyjádřil soustrast.

Rychlovlak Thalys, ve kterém jelo 554 cestujících, provozují železniční společnosti Francie a Belgie. Francouzská železniční společnost SNCF informovala, že vlak v jízdě už nepokračoval a byl evakuován. Kvůli zraněným musela na místě zasahovat záchranná služba.

Incident se stal sedm měsíců po teroristickém útoku v Paříži, při kterém byla mimo jiné povražděna část redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Související