Tisíce lidí v neděli v centru Bejrútu druhý den po sobě protestovaly proti neschopnosti libanonské vlády řešit déle než měsíc trvající problém s odpadky na ulicích. Policie proti nim opět zasáhla vodními děly a slzným plynem a také varovnou střelbou. Situace přerůstá v politickou krizi a demonstranti vyzývají ke svržení vlády, kterou označují za nefunkční a zkorumpovanou, uvedla agentura AP. Premiér Tammám Salám v neděli pohrozil rezignací a varoval před politickým a ekonomickým zhroucením země.

Podle svědků se ozývá střelba. Policisté údajně střílí do vzduchu, aby odehnali protestující od vládních budov v centru Bejrútu.

Bezpečnostní síly použily proti protestujícím vodní děla, když se demonstranti pokoušeli proniknout přes natažený ostnatý drát bránící přístupu k vládním budovám. Protestující vrhali na policejní kordon kameny a lahve a policie na to odpovídala použitím obušků. Zraněni byli podle AP nejméně dva policisté.

Proti sobotním násilným protestům policie použila vodní děla a slzný plyn. Zraněno bylo podle AP přes sto lidí. Nynější demonstrace, které eskalovaly z protestů proti odpadkům v protivládní vystoupení, jsou největší v zemi za poslední roky.

V ulicích hlavního města se od minulého měsíce hromadí tisíce tun odpadu, protože obyvatelé vesnic kolem největší skládky v zemi k ní zablokovali přístup a chtějí si vynutit její uzavření.

Odpadková krize prohloubila dlouhodobé ochromení libanonského politického systému. Země nemá od loňského května prezidenta, protože parlament není schopen jej zvolit. Situaci v politicky a nábožensky rozděleném Libanonu zhoršuje válka v sousední Sýrii a s ní související uprchlická krize.

"Jestliže to takto půjde dál, směřujeme ke zhroucení. Na tom se nechci podílet," řekl premiér Salám v televizním vystoupení. Sobotní použití síly proti demonstrantům označil za nepřijatelné a řekl, že příslušní činitelé budou pohnáni k odpovědnosti. Naznačil, že pokud jeho vláda nerozhodne o řešení problému odpadu na čtvrtečním zasedání, "pak je zbytečná".

Salámovo odstoupení by podle agentury Reuters vyvolalo ústavní krizi. V Libanonu musí nového premiéra jmenovat prezident, úřadujícím prezidentem je ale nyní ze své funkce právě Salám.

Salám také varoval před finančním kolapsem a poukázal na to, že vláda příští měsíc zřejmě nebude schopna vyplatit státním zaměstnancům mzdy. Přestává být také schopna vydávat nové dluhopisy, což by znamenalo neschopnost splácet dluhy a státní bankrot. Státní dluh Libanonu činí 143 procent hrubého domácího produktu, řekl Reuters zdroj z vlády.

Související